Suriyelilere Her Gün Sıcak Ekmek

16/02/2015 Paylaş:   

Suriye’deki ihtiyaç sahiplerine 12 sınır üstü noktasından yardım malzemesi gönderen Türk Kızılayı, Hatay’daki mobil fırında ürettiği ekmekleri de Suriye’nin içlerine sevk ediyor. Her gün 12 bin ekmek üreten Kızılay, bunların 5 binini Türkmen ailelere gönderiyor.
 
Savaşın başladığı ilk günden bu yana Suriyelilerin yardımına koşan Türk Kızılayı, ülkenin farklı bölgelerine gıda, kıyafet ve ilaç desteğini sürdürüyor. İç savaş nedeniyle yaşamın her geçen gün zorlaştığı Suriye'de insanlar, yardım sayesinde ayakta kalmaya çalışıyor.
 
Suriyeli Türkmenlerin yaşadığı Lazkiye'nin Bayırbucak Türkmen bölgesi de Türk Kızılayı ve hayırseverlerin yardım malzemesi ulaştırdığı yerler arasında bulunuyor. Türk Kızılayı, Türkmenlerin yaşadığı bölgede fırınlar çalışamaz hale geldiği için geçen yıl mayısta, Yayladağı ilçesine mobil fırın kurdu.
 
Malzemeler Hayırseverlerden
 
Fırında 6 kişinin çalıştığını söyleyen Türk Kızılayı Hatay İl Ekip Başkanı Savaş Avcı, hayırseverler tarafından bağışlanan un ve maya ile her gün 12 bin ekmek üretildiğini, zorlu şartlarda sınıra ulaştırıldığını ve sınır ötesine sevk edildiğini kaydetti.
 
Bölgede, Türk Kızılayı'na ait tek fırının Yayladağı'nda olduğunu belirten Avcı, Türkmenlerin yaşadığı bölgeye bugüne kadar yaklaşık 3 milyon adet ekmek gönderdiklerini ifade etti.
 
40 Günde 242 Tır Yardım
 
Sınır üstü yardımların ilk başladığı bölge de olan Hatay’dan her gün tırlar dolusu yardım malzemesi Suriye’deki ihtiyaç sahiplerine gönderiliyor. İçerisinde battaniye, yatak, tıbbi malzeme, kırtasiye, kuru gıda ve benzeri insani yardım malzemelerinin bulunduğu araçların Suriye’ye en kısa zamanda ulaştırmaya çalışan Kızılay, sadece bu bölgeden son 40 günde 242 Tır dolusu yardımı sevk etti.