Yol Güvenliği İçin İmza Kampanyası

16/02/2015 Paylaş:   

Trafik kazalarında emniyet kemerinin kullanılmamasından kaynaklanan ölümleri ve yaralanmaları en aza indirmek için kamuoyu bilinci oluşturmayı ve karar alıcıları harekete geçirmeyi amaçlayan “Yol Güvenliği Savunuculuk Projesi”ne imza atan Türk Kızılayı ve Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği internette  www.change.org/emniyetkemeri adresinde imza kampanyası başlattı.
 
Ürküten tablo: 8 bin 700 ölüm, 200 bin sakat 
 
İstanbul Galata Köprüsü çıkışında düzenlenen etkinliğe Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Genel Başkanı Ramazan Baş,  Genel Başkan Yardımcısı Semra Çetinkaya, dernek üyeleri ile İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Metin Alper katıldı.
 
Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, geçtiğimiz yıl Türkiye’de meydana trafik kazalarında 8 bin 700 kişi hayatını kaybettiğini, 200 bin vatandaşın ise sakat kaldığını hatırlatarak şunları söyledi: “Emniyet kemeri kullanmama nedeniyle yaşanan kazalarda kalıcı sakatlıklar söz konusu oluyor. Biz, emniyet kemerinin kullanılmasının daha iyi denetlenmesini, vatandaşlarımızın mutlak surette emniyet kemeri kullanmasını, yasa koyucularımızdan emniyet kemeriyle alakalı Trafik Kanunu’nda  öngörülen cezaların artırılmasını ve bu konuyla alakalı istisnanın kalmamasını, Türkiye’de emniyet kemeri kullanmayan herhangi bir şoförün kalmamasını, emniyet kemeri düzeneği olmayan araçların trafikten men edilmesini yasa koyucularımızdan ve yüce Meclisimizden rica ediyor ve istiyoruz."
 
162 bin sürücüye 88 TL ceza
 
İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Metin Alper ise Türkiye’de emniyet kemeri takma oranının Avrupa standardının altında olduğuna dikkat çekerek  "Emniyet kemeri takmak vatandaşa şehir içi kazalarda yüzde 45, şehirlerarası olası kazalarda ise yüzde 55 daha avantaj sağlıyor. Maalesef İstanbul’da kemer takma oranı yüzde 47, şehirlerarası yollarda ise yüzde 57. Biz bu oranı daha da yükseğe çıkarmayı hedefliyoruz" diye konuştu. Emniyet kemeri takmamanın cezasını 88 lira olduğunu hatırlatan Alper, 2014’te 162 bin sürücüye emniyet kemeri takmama cezasını kesildiğini hatırlattı.


www.change.org/emniyetkemeri'ne imza at!

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Başkanı Ramazan Baş ise üyelerinin arasında en fazla olanın trafik kazası geçirenler olduğunu bunun çoğunu da emniyet kemeri kullanmayanların oluşturduğunu söyledi. Emniyet kemeri takmama konusunda daha caydırıcı önlemlerin alınması amacıyla internette ‘www.change.org/emniyetkemeri’ sitesi üzerinden de bir imza kampanyası başlatıldı. Kampanyaya ilk imzayı Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar ile emniyet kemeri takmadığı için geçirdiği trafik kazasında sakatlanarak tekerlekli sandalye bağlı kalan Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Başkan Yardımcısı Semra Çetinkaya attı.

Etkinlikte görevli trafik polisleri eşliğinde Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Başkanı Ramazan Baş, Başkan Yardımcısı Semra Çetinkaya ve İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Metin Alper’in katılımıyla sürücülere emniyet kemeri denetimi yapıldı. Denetimlerde emniyet kemeri takmayan sürücülere gerekli uyarılar yapılarak ceza kesildi. Sürücülerin “Kemer beni sıkıyor” gibi bahaneleri dikkat çekti.