Kızılay ve Kızılhaç Derneklerinin Hukukçuları İstanbul’da Toplandı

24/02/2015 Paylaş:   

Türk Kızılayı’nın daveti ile İstanbul’a gelen Avrupa ülkeleri Kızılay ve Kızılhaç Dernekleri’nden 34 hukukçu delege 2 gün süre ile insani yardımların hukuki boyutlarını tartışacak. Yasal Danışmanlar Toplantısı adıyla yapılan görüşmelerden çıkacak sonuçlar 2015 yılının Kasım ayında yapılacak olan Uluslararası İnsancıl Hukuk Konferansına kaynak oluşturacak.
 
Türk Kızılayı Genel Sekreteri Avukat Ulviye Turgut ve Hukuk Müşaviri Emekli Hakim Albay Halil Çolak’ın ev sahipliği yaptığı toplantının açılış konuşmasını yapan Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, insani yardımlarının hukuki dayanağının sağlam olması halinde daha fazla insana yardım edilebileceğine dikkat çekti. Akar, “Uluslararası Kızılay-Kızılhaç hareketi, özünde bir insancıl hukuk savunuculuğudur. Hareketimiz bileşenlerinin yaptığı savunuculuk sayesinde her geçen gün insan acısının daha fazla dindirildiğini görmek bizi gururlandırıyor. Gerek insan kaynaklı gerekse doğal afetlerde insani yardımların operasyonel boyutu ile hukuki boyutları birbirinden ayrılmaz parçalardır. Operasyon boyutunun hukuki alt yapısı sağlam olduğu sürece insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasında daha etkin olacağımız tartışmasızdır” diye konuştu.
 
Akar, ortaya çıkan insani sorunların çözümü için daha fazla işbirliğine ihtiyaç olduğunu belirtirken, “Dünyadaki doğal veya insan kaynaklı afetlerin ortaya çıkardığı trajedilerle tek tek devletlerin ya da hareketimizin başa çıkması mümkün değildir. Ancak ortak metinler ve ortak davranış ilkeleriyle bu büyük sorunların üstesinden gelebiliriz. Bu nedenle Kızılhaç/Kızılay Hareketi, daha etkin ve güçlü olabilmesi için işbirliği ve koordinasyona, daha çok birlikte hareket etmeye ihtiyaç duymaktadır” ifadelerini kullandı.
 
Konferansta, Uluslararası İnsancıl Hukuk ve Terörizm, Nükleer Silahların Önlenmesi, Silahlı Çatışmalarda Mağdurların Hukuku ve Afet Müdahale Hukuku gibi başlıklar tartışılacak.