Irak’taki Türkmenlere Yardım Hız Kesmiyor

24/02/2015 Paylaş:   

Irak’ta uzun süredir insani yardım operasyonu sürdüren ve her gruba yardım eli uzatan Türk Kızılayı, çatışmalardan en çok zarar gören Türkmenleri yalnız bırakmıyor. İlk günden bu yana Türkmenlere yardımda bulunan Kızılay, son dönemde yardımlarını daha da artırıyor.
 
Erbil merkezden Irak’ın hemen her bölgesine yardım malzemesi sevk eden Kızılay, bu defa Kerkük’teki Leylan konaklama merkezine çadır gönderdi. Konaklama tesisine son olarak yerleşen 61 aile için çadır kurulumu gerçekleştiren Kızılay ekipleri, aynı zamanda 350 kişilik gıda ile hasır, battaniye, soba ve tüplü ocak yardımı yaptı. Ayrıca Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) gönderdiği 8 bin hasır, kamp sakinlerine teslim edildi.
 
“Türkmenlere Türkiye Sahip Çıkıyor”
 
Türk Kızılayı Irak İnsani Yardım Sorumlusu Şafak Lostar, Musul'dan son günlerde kaçışın arttığını, bu nedenle Leylan konakla tesisindeki barınan sığınmacı sayısının 369 aileye yükseldiğini söyledi. Tesise yeni gelen ailelerin barınabilmesi için gerekli yardım malzemelerini dağıttıklarını söyleyen Lostar, sığınmacılara yönelik desteğin devam edeceğini kaydetti.
 
Yardımların dağıtımına katılan Irak Türkmen Cephesi (ITC) Milletvekili Aydın Maruf ise, Türkiye'nin her zaman Iraklı Türkmenlerin yanında olduğunu vurgulayarak, “Türkiye'nin yardımları olmasaydı Türkmenler bugün daha kötü durumda olacaktı. Türkiye'den başka hiç kimse Türkmenlere yardım eli uzatmıyor” dedi.
 
Her Bölgeye Yardım Gönderiliyor
 
Kızılay’ın yardımları Erbil ve Kerkük ile sınırlı değil. Çatışmaların devam ettiği her bölgeye yardım malzemesi sevk eden Kızılay, son olarak Bağdat, Kerbela, Necef ve Hille’ye de yardım eli uzattı. Musul ve Telafer’den kaçıp bu bölgelere sığınmak zorunda kalan yaklaşık bin Türkmen aile için yardım planlaması yapan Kızılay, 5 bin adet battaniye, bin adet gıda kolisi, 4 bin 240 adet hasır, 420 adet yorgandan oluşan yardım malzemelerini Erbil bölge deposundan yola çıkardı.
 
Yardım malzemeleri önümüzdeki günlerde ihtiyaç sahibi Türkmenlerin tamamına dağıtılacak.