Esenboğa Havalimanı Personeli ve Yolcularından Kan Bağışı

24/02/2015 Paylaş:   

Türkiye’nin ihtiyacı olan kanın tamamını karşılamak için ülke genelinde kapsamlı bir çalışma gerçekleştiren Türk Kızılayı, her geçen gün kurumsal destekçi sayısını da artırıyor. Bunlardan biri de Esenboğa Havalimanı işletmesi oldu.
 
Her gün on binlerce yolcunun seyahate çıktığı, binlerce personelin çalıştığı nokta olan Ankara Esenboğa Havalimanında üç gün sürecek olan kan bağışı etkinliği düzenliyor. Ankara Vali Yardımcısı Hayrettin Balcıoğlu, Türk Kızılayı Genel Müdür Yardımcısı Hasan Sivrikaya, DHMİ Esenboğa Havalimanı Başmüdürü Selay Mürey, TGS Başmüdürü Osman Aktaş ve Kızılay yöneticilerinin katılımıyla başlayan kampanyada havalimanı personeli ve yolcular üç gün boyunca kan bağışlayacak. Türk Kızılayı, bağış olarak aldığı kanlarla Türkiye’nin dört bir tarafındaki hastalara şifa dağıtacak.
 
“Vatandaşlarımızı kan bağışına davet ediyoruz”
 
Türk Kızılayı ailesi olarak, ülkenin kan sorununa 10 yıldan bu yana önemli yatırımlarla çözüm bulmaya çalıştıklarını vurgulayan Genel Müdür Yardımcısı Hasan Sivrikaya, “Türkiye’nin kan ihtiyacının yüzde 85’ini Türk Kızılayı karşılıyor. 10 yıldır da yüzde bin büyüme ile bu ihtiyacı gidermek için çalışıyoruz. Bu organizasyon ise havalimanlarında yapılan ilk çalışmadır. Bunun kan tedarikine önemli katkı sağlayacağını düşünüyor ve vatandaşlarımızı kan bağışına davet ediyoruz.” ifadesinde bulundu.
 
“Amacımız farkındalık yaratmak”
 
İnsan hayatı için gerekli olan kan tedariki konusunda bilinç oluşturmayı hedeflediklerini belirten Ankara Vali Yardımcısı ve Esenboğa Havalimanı Mülki İdare Amiri Hayrettin Balcıoğlu ise, “Bu tür organizasyonlarla Kızılayımızın yaptığı bu kutsal göreve her zaman destek vermeliyiz. Umarım bu etkinlikle de hayati önem taşıyan kan bağışı konusunda farkındalık oluşturmuşuzdur. Ayrıca Türk Kızılayı’nın kan tedariki konusunda ülke çapında yürüttüğü çalışmaların yanı sıra, dünya genelinde yaptığı yardımların da gurur verici olduğunu söylemek istiyorum.” dedi.
 
Konuşmalar sonrasında havalimanı yetkilileri ile bazı yolcular, kan bağışında bulundu. Havalimanındaki kan bağışı kampanyası 3 gün sürecek.