Türk Kızılayı’ndan Ukrayna Halkına Yardım

27/02/2015 Paylaş:   

Uzun süredir çatışmaların gölgesinde yaşam mücadelesi veren Ukrayna’ya Türk Kızılayı yardım elini uzattı. Ateşkesin ilan edilmesinden sonra bölgeye yardım gönderen ilk uluslararası insani yardım kuruluşlarından biri de Türk Kızılayı oldu.
 
İstanbul Haydarpaşa Limanında düzenlenen törene Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Hakkı Turunç ve Genel Müdür Yardımcısı Mintez Şimşek katıldı. Tören sonrasında 100 adet kışlık çadır, bin adet battaniye, 100 adet mutfak seti ve 100 adet ısıtıcıdan oluşan yardım malzemesi Ro-Ro gemisine yüklenerek Ukrayna’ya uğurlandı.
 
“Ateşkesi Bekledik”
 
Ukrayna’ya yardım konusunda çok önceden karar alınıp hazırlıkların tamamlandığını belirten İsmail Hakkı Turunç, “Ateşkes kararın alınmasıyla birlikte yardım malzemelerinin sevkiyatıyla ilgili süreci başlattık. Yardım malzemeleri deniz yoluyla Ukrayna’ya ulaşacak ve yetkililer tarafından ailelere dağıtılacak. Türk Kızılayı olarak Ukrayna halkının her zaman yardımda bulunmaya hazırız” diye konuştu.
 
İnsani yardım çalışmasının AFAD tarafından organize edildiğini, yardım malzemelerinin tedariği konusunda ise Türk Kızılayı’nın çalışma yürüttüğünü belirten Mintez Şimşek ise, “Van depremi, 23 Ekim 2011 tarihinde meydana geldi. 26 Ekim'de Erzurum Havaalanı'na inen ilk uçak, Ukrayna yardım uçağıydı. O dönem Ukrayna da Türk insanının yardımına koştu. Biz de aynı koşullarda yardım götürmek isterdik ama savaş ve çatışma koşulları nedeniyle bunu yapamadık. Ateşkesin sağlanmasıyla ilk yardımı götüren ülkelerden biri de biz olacağız” ifadelerini kullandı.
 
2 Mart tarihinde Ukrayna’ya ulaşması beklenen yardım malzemeleri Ukrayna Afet ve Acil Durum Bakanlığı tarafından teslim alındıktan sonra yerlerini terk etmek zorunda kalan ve zor koşullarda yaşam mücadelesi veren insanlara dağıtılacak.