Genel Başkan Akar Şube Yöneticileriyle Bir Araya Geldi

27/02/2015 Paylaş:   

Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Ege bölgesindeki şube başkanları ve yöneticileriyle bir araya geldi. Genel Başkan Akar, Kızılay’ın son dönemdeki çalışmaları hakkında bilgi verdiği toplantıda, şubelerin taleplerini de masaya yatırdı.
 
Türk Kızılayı İzmir Şube Başkanı Prof. Dr. Aslı Özer’in ev sahipliğinde bölge şube başkanlarıyla İzmir’de bir araya gelen Genel Başkan Akar, büyük bir özveriyle ihtiyaç sahiplerinin imdadına koşan şube başkanlarına, yönetim kurulu üyelerine ve çalışanlarına teşekkür ederek sözlerine başladı. Özellikle kan bağışı konusunda şubelerin desteğini takdir ettiğini ve bundan gurur duyduğunu söyleyen Akar, 2005 yılında 305 bin ünite kan bağışı alınırken, yürütülen doğru projelerle bu rakamın geçen yıl 1 milyon 865 bin üniteye çıkarıldığını hatırlattı.
 
Türk Kızılayı’na Güven Tam
 
Akar, kışın etkisini gösterdiği günler dışında kan bağışında sıkıntı yaşanmadığına değinerek, yıllık 330 bin üniteyle İzmir'in kan bağışında ilk sırada yer aldığını, arzulanan seviyede olmayan İstanbul'da da başarıya ulaşmak için çalışmaların sürdüğünü ifade etti.
 
Kan bağışındaki başarıdan sonra Sağlık Bakanlığı ile birlikte Türkök Projesinin de hayata geçirildiğini dile getiren Akar, sözlerine şöyle devam etti:
 
“Türkiye'de kemik iliği nakli, sorun olmaktan çıkacak. Bölge kan merkezlerimizde kök hücre bağışı yapılmaktadır. Türk Kızılayı’na kök hücre bağışçıları da büyük itibar etmektedir. Önümüzdeki günlerde Sağlık Bakanımız ile düzenleyeceğimiz basın toplantısıyla bu işin startını resmen vereceğiz. Lösemi hastalığının tedavisi için kök hücre nakli gerekiyor. Avrupa, ABD'den veri bankalarından arayışlara giriliyor. Artık kendi milli bankamızdan, milli veri tabanımızdan seçim yapılacak, ihtiyacımızı kendimiz karşılamış olacağız.”
 
Konuşmasında, yakın bir zaman önce sonuçları açıklanan kamuoyu araştırmasına da değinen Akar, vatandaşın Türk Kızılayı’na güveninin yüzde 87,8 oranına yükseldiğini, 2004 yılında bu oranın yüzde 40 seviyesinde olduğunu vurguladı.
 
“Kızılay Milletindir”
 
Genel Başkan Akar konuşmasının devamında ise, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile göreve başlarken konuştuğunu belirterek, şunları anlattı:
 
“Bana, ‘Türk Kızılayı milletin malıdır, milletin malı olarak kalmaya devam etmelidir’ dedi. Ben de ‘Daha fazla milletin malı olmalıdır’ diye ilave ettim. Kızılay, tüm partilere eşit mesafededir ama bir istisna vardır, Cumhurbaşkanı, Türk Kızılayı’nın Fahri Genel Başkanıdır. Faaliyetlerimizle ilgili bilgi sahibi olma hakkına sahiptir. Zaten biz de bu bilgileri periyodik olarak kendilerine takdim etmeyi görev addediyoruz. Türk Kızılayı olarak devletimizin yanındayız. Devletimizin en üst makamı olan Cumhurbaşkanı ile çalışmalarımıza devam edeceğiz.”
 
Genel Başkan Akar, toplantının son bölümünde ise şube başkanı ve yöneticilerinden gelen soruları cevaplandırdı, desteklerinden dolayı teşekkür plaketi takdim etti.
 
Dost Market Açılışı Yapıldı
 
Genel Başkan Akar, İzmir’de önemli iki hizmet tesisinin açılışını da gerçekleştirdi.
 
Bornova Şubesi ile Bornova Belediyesi’nin işbirliğiyle hayata geçirilen Dost Market’in açılışını Belediye Başkanı Olgun Atila, Şube Başkanı Fahrettin Dokak ve Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu ile birlikte yapan Genel Başkan Akar, ”Dost Market, Kızılay ilkelerine göre, insan onurunu koruyan, fakirin yoksulun gururunu okşayan bir sistemin yürürlüğe girdiğini ve bunun da büyük bir Kızılaycılık anlayışı ile cereyan ettiğini görmüş bulunmaktayım” diye konuştu.
 
Kızılay’ın İzmir’deki birçok faaliyetinde öncülük yapan Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila ise, “Bornova bizim evimiz diyoruz. Evimizde hiç kimsenin evine aç girmemesi ve onurunun rencide olmaması için bütün arkadaşlarımızla beraber 24 saat çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz. Biz gerçekten dikkatli bir şekilde hiç kimseyi incitmeden, ama gerçekten hak eden insanların hak ettiği güzellikleri yaşamasını istiyoruz. Bizim marketimizde para değil iyilik geçiyor. Kızılayımız ile birlikte iş birliği yapıyoruz. İlerleyen zamanlarda da bu iş birliğini yapmaya devam edeceğiz. Biz iş birliklerini ve katılımcılığı çok önemsiyoruz. Çünkü biliyoruz ki iyilikler paylaştıkça çoğalır ve kötülükler paylaştıkça azalır” dedi.
 
Açılışı yapılan diğer tesis ise Türk Kızılayı Bornova Şubesi hizmet binası oldu. Törende bir konuşma yapan Akar, “Bornova Şubemizin çok yakında inci gibi parlayacağını, çok güzel hizmetler yapacağını ve yeni hizmetleri halkalarına ilave edeceğine inanıyorum” diyerek açılış kurdelesini kesti.