Genel Başkan Akar’dan Uluslararası Topluma Duyarlılık Çağrısı

27/02/2015 Paylaş:   

“Ortadoğu’da Barış” konferansında konuşan Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, savaşın en büyük mağdurunun kadınlar ve çocuklar olduğunu belirterek, uluslararası toplumun bu konuda daha hassas olması gerektiğinin altını çizdi.
 
İstanbul Aydın Üniversitesi tarafından düzenlenen “Savaşın Kadın ve Çocuklardaki Etkisi” konulu konferansa çok sayıda akademisyen ve sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı. Konferansın ikinci oturumunda bir konuşma yapan Genel Başkan Ahmet Lütfi Akar, Türk Kızılayı’nın yurt dışında sürdürdüğü insani yardım operasyonları hakkında bilgi vererek, savaşların kadınlar ve çocuklar üzerindeki etkilerini tanık olduğu olaylar üzerinden anlattı.
 
“2004 yılında Asya’daki tsunamide 250 bin kişi yaşamını yitirdi. Afetin hemen ardından ben de bölgedeydim. Yakınlarını kaybedenlerin ve yaralıların feryatları yankılanıyordu. Barınma, yiyecek, ilaç sıkıntısı vardı. Cenazelerin defnedilmesi gerekiyordu. Molozların temizlenmesi bile büyük bir işti. Ancak bir yıl sonra aralarında bizim de bulunduğumuz ve uluslararası toplumun çabalarıyla ulaştırılan yardımlar sayesinde evler, hastaneler, ibadethaneler yeniden inşa edildi, yaralar sarıldı” diyen Akar, insan kaynaklı afetlerde yaraların sarılmasının daha uzun sürdüğünü kaydetti.
 
“Tüm Kuruluşlar Üzerine Düşeni Yapmalı”
 
Genel Başkan Akar, Gazze’de yaşanan drama da dikkat çekerek şöyle konuştu:
 
“Gazze’de okuldayken, atılan bomba ile parçalanan, yaşamını yitiren, sakat kalan çocukların acısı, anne babaları üzerindeki etkileri kısa zamanda, üç beş yılda geçecek gibi değil. Hatta tüm bunlara tanıklık etmiş benim için bile bu travma kolay unutulacak gibi değil. Öte yandan biz Türk Kızılayı olarak Filistin halkını yalnız bırakmadık. Başta ilaç olmak üzere insani yardım malzemelerini ulaştırdık. Yerle bir edilen içme suyu şebekesini ve altyapısını yeniledik. Tarım projelerini hayata geçirdik. Yakılıp yıkılan zeytinliklerde yeniden, barışın sembolü olan zeytin ağaçları yetiştirdik. Bunlar yaşanan travmayı unutturmaya elbette yetmez. Suriye iç savaşında da yerinden edilmiş 12 milyon Suriyelinin yaraları kısa sürede sarılacak gibi değil. Bosna Hersek’te Srebrenitza’da katledilen çocukların, kadınların, erkeklerin geride kalanlar üzerindeki travma sürüyor. Sudan’da kabile savaşından etkilenen, yerinden edilen milyonlarca insan gibi hayatını çölün ortasında çalı çırpı yığınından ibaret kulübede idame ettirmeye çalışan kadınların, annelerin çocuklarına yiyecek bulabilmek için çırpınan erkeklerin ümitsiz çabalarının şahidi oldum. Gürcistan’da zarara uğrayan kadın ve çocukların durumları da diğerlerinden farklı değildi. En büyük afet yerinden edilmedir. Her türlü zarar görebilirliğin kaynağını teşkil eden bu afet her yönüyle ele alınmalı, yardımlar buna göre yapılmalıdır. Uluslararası toplum buna dikkat etmelidir. Sorumlular BM, ICRC, IFRC tüm Kızılay Kızılhaç’lar buna önem vermelidir.” 
    
Oturumun sonunda İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yadigar İzmirli, Genel Başkan Akar ve katılımcılara teşekkür plaketi verdi.
 
Deklarasyon Yayınlandı
 
İstanbul’da iki gün süren konferansın sonunda Nobel Kadın İnisiyatifi üyeleri Şirin Ebadi, Tevekkül Karman ve Jody Williams imzasıyla ortak bir deklarasyon yayımlandı. Deklarasyonda, uluslararası toplum cinsel şiddetin tabu olmaktan çıkarılmasını sağlamak ve toplumları korkutmak için bir araç olarak kullanılan tecavüz ve diğer cinsel şiddet biçimlerinin önlenmesi konusunda gerekli adımları atmaya davet edildi.