Kızılay’ın Yardım Eli Irak’ın Güneyine Uzandı

02/03/2015 Paylaş:   

Terör örgütü IŞİD’in Türkmen şehri Telafer’i ele geçirmesinden sonra evlerini terk edip ülkenin güneyine kaçan yüzbinlerce Türkmen’e Türk Kızılayı yardım elini uzattı. Türkiye Bağdat Büyükelçisi Faruk Kaymakcı da çalışmalara destek verdi. Bir diğer yardım çalışması ise Erbil merkezde oldu. Yardım dağıtımına Türkiye'nin Erbil Başkonsolosu Mehmet Akif İnam ile eşi Cris İnam da katıldı.
 
Yakın bir zaman önce Bağdat’a bir ziyaret gerçekleştiren Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfü Akar, Irak’ın güneyinde zor şartlarda yaşayan Türkmenlere de yardım ulaştırılacağı sözünü vermişti. Hazırlıklarını tamamlayan Kızılay ekibi, ailelerin ilk etapta ihtiyacı olan yardım malzemelerini teslim etti. Kerbela kentinde gerçekleştirilen yardım çalışmasına Türkiye Bağdat Büyükelçisi Faruk Kaymakcı ve Kızılay Irak Sorumlusu Şafak Lostar da katıldı.
 
Türkiye'nin yardımlarını ihtiyaç sahibi Iraklılara ulaştırmaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirten Büyükelçi Kaymakçı, yardımların devam edeceğini sözlerine ekledi.
 
Kızılay Irak Sorumlusu Şafak Lostar ise Babil, Kerbela, Kufe ve Necef'teki Iraklı sığınmacılara toplam 10 bin battaniye, bin aile için kıyafet ve gıda, 8 bin 500 adet hasır, 700 adet yorgan yardımı yapıldığını ifade etti.
 
Erbil’deki yardım Çalışmaları Aralıksız Sürüyor
 
Erbil’de kapsamlı bir çalışma gerçekleştiren Kızılay, son olarak Musul’dan kaçan sığınmacılara yardım malzemesi dağıttı.
 
Türkiye'nin Erbil Başkonsolosu Mehmet Akif İnam ile eşi Cris İnam’ın da destek verdiği yardım çalışmasında Herşem Kampındaki ailelere gıda başta olmak üzere çeşitli insani yardım malzemeleri ulaştırıldı.
 
1,5 Milyon Sığınmacı
 
Başkonsolos İnam, Türk Kızılayı'nın aylardır, evlerini terk ederek kamplara sığınan ailelere yardım ulaştırdığını söyledi. Kendisinin de fırsat buldukça bölgedeki kampları ziyaret ettiğini ifade eden İnam, bu vesileyle sığınmacıların durumunu yerinde gözlemleme şansına sahip olduğunu kaydetti.
 
Irak Kürt Bölgesel Yönetiminin (IKBY) 1,5 milyon sığınmacıya ev sahipliği yaptığına değinen İnam, “Dolayısıyla çok ciddi anlamda yardıma ihtiyaç duyuyor. Biz komşu ve kardeş bir ülke olarak elimizden geldiğince buranın sıkıntılarını hafifletmeye çalışıyoruz. Krizin başladığı ilk günden bu yana yardımcı olmaya çalıştık. Bugüne kadar yaklaşık 800 tır insani yardım malzemesi gönderdik. Bundan sonra da göndermeye devam edeceğiz. Amacımız bölgedeki sıkıntıların biran önce giderilmesi” şeklinde konuştu.