Çatışmalardan Kaçan Suriyelilere Sınırda Yardım

13/03/2015 Paylaş:   

Esad güçlerinin saldırılarından kaçan yaklaşık 500 Suriyeli Yayladağı ilçesi sınırına yakın bölgeye yerleşti. Çoğunluğu kadın ve çocuk Suriyelilere ilk yardımı Türk Kızılayı yaptı.
 
Lazkiye'nin Cebel Ekrad Bölgesi'ne yönelik saldırıları sonrası yüzlerce Suriyeli evlerini terk etmek zorunda kaldı. Çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan Suriyeliler, Yayladağı ilçesi sınır mahallerinden Güveççi karşısındaki İdlib'in Harabjoz köyü yakınlarına gelerek buraya yerleşti.
 
Türk Kızılayı ekipleri, içerisinde çadır, yatak, battaniye, süt, ekmek ve makarnanın olduğu 3 tırlık yardımı sınırdan Suriyelilere teslim etti.
 
“Kızılay Her Zaman Hazır”
 
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, “Kızılay olarak dört yıldır Suriyelilere hem Türkiye’de hem de ülkelerinde yardım yapıyoruz. Bu yardımlar sayesinde milyonlarca insan yaşama yeniden tutundu.12 sınır noktasından yaptığımız bu yardımlar sayesinde daha fazla insanın yerlerinden olmasının önüne geçtik. Bugün söz konusu sınır noktalarından her gün onlarca ton yardım malzemesini sevk ediyoruz. Sınırlardaki hareketlilikleri de takip ediyoruz. Son yaşanan hareketlilik bundan önce de yaşandı ve hızla yardımlarımızı sevk ettik. Bölgedeki ekiplerimiz ihtiyaç duyulan malzemeyi tedarik edip, sınırda bekleyenlere ulaştırmak için görev başında. Barınma ve gıda konusundaki tüm hazırlıklarımız ise tamam. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da Suriyeli kardeşlerimizi yalnız bırakmayacağız” dedi.