Suriye İnsani Yardım Operasyonu’nda Beşinci Yıl

16/03/2015 Paylaş:   

Ülkelerindeki çatışmalardan kaçan, kendi ülkelerinde göçmen durumuna düşen, milyonlarcası komşu ülkelere sığınan Suriyeliler tam dört yıldır dış yardımlarla hayata tutunmaya çalışıyor. En büyük yardımı Türkiye’den gören Suriyeliler, Türk Kızılayı’nın uzattığı yardım elinin sıcaklığını her zaman hissediyor. Ülkemizdeki ve ülkelerindeki Suriyelilere geride bıraktığımız dört yılda toplam 1 milyar 500 bin Liranın üzerinde yardım ulaştıran Türk Kızılayı, insani yardım operasyonunu ilk günkü titizlikle sürdürüyor.
 
Dört yıl önce, 15 Mart 2011'de Suriye’de başlayan eylemlerin çatışmaya dönüşmesi sonucu, Suriyeli vatandaşlar Türkiye sınırından giriş yapmaya başladı. Bu grupların barınma, yemek ve benzeri ihtiyaçlarını karşılamak için harekete geçen Türk Kızılayı, ilk çadır kenti Hatay Yayladağı'nda kurdu. Hatay'daki 5 çadır kentin ardından, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Osmaniye, Adıyaman, Kahramanmaraş, Adana, Malatya ve Mardin'de konaklama tesisleri oluşturuldu. Konaklama tesislerindeki hizmetler AFAD ve Kızılay başta olmak üzere birçok kamu kurumunun desteğiyle devam ediyor.
 
“Sıfır noktası”nda yardım dağıttık
 
Bugün 23 ayrı kampta misafir edilen yaklaşık 250 bin Suriyelinin her türlü ihtiyacını karşılayan Kızılay, sınırdaki Suriye vatandaşlarına da yardım elini uzatıyor. “Sıfır noktası” olarak adlandırılan sınır üstlerinde yardımlar aralıksız sürdürülüyor.
 
Bu kapsamda Türk Kızılayı Suriye Ülke Alan Koordinatörlüğünce yönetilmek üzere sınır kapılarında kurulan 12 ayrı noktadaki transit depolardan dağıtım yapılıyor. Türk Kızılayı ayrıca Hatay Yayladağı, Reyhanlı Bükülmez köyü, Kilis Öncüpınar ile Gaziantep Karkamış sınır üstü noktalarında her gün kumanya dağıtımı gerçekleştiriyor. Yayladağı'ndaki Kızılay mobil fırınında ise her gün 12 bin ekmek üretilerek, Suriye'deki ihtiyaç sahiplerine gönderiliyor.
 
1 milyar 513 milyon liralık yardım
 
Türk Kızılayı’nın konaklama tesisleri ve sınır noktalarında verdiği hizmetlerin mali karşılığına bakıldığında operasyonun ne derece büyük olduğu anlaşılıyor. Bu güne kadar binlerce Kızılaycının hizmet ürettiği operasyonun toplam maliyeti 1 milyar 513 milyon lirayı geçti. Sadece sınır ötesine gönderilen yardımların değeri 905 milyon 987 bin lira olarak gerçekleşti. Türkiye’nin Suriyelilere yaptığı yardımın toplamı ise 5,2 milyar doların üzerinde.
 
Yardımlarımız Suriye’nin her bölgesine ulaştı
 
Sınır üstü noktalarından başta gıda maddesi olmak üzere her gün insani yardım malzemesi sevk eden Türk Kızılayı, Suriye'deki milyonlarca insanın yarasına merhem oldu.
 
Bu kapsamda 13 bin 677 aracın kullanıldığı sevkiyatlarla, Suriye'ye 156 milyon kilogram, 1 milyon 150 bin koli, 2 milyon 812 bin litre yardım malzemesi sevk edildi. Yardımların yüzde 43'lük bölümü ise gıda malzemelerinden oluştu.
 
Kobani'den kaçanlara kucak açtık
 
Türk Kızılayı, Suriye'nin Kobani bölgesindeki çatışmalardan kaçıp Türkiye'ye sığınanlar için de insani yardım çalışması başlattı. Günlerdir aç ve susuz kalan insanları Türkiye sınırında karşılayıp yiyecek desteği veren Türk Kızılayı, sonraki günlerde de gıda hizmetine devam etti.
 
Suruç'ta kurduğu mutfaklarda üç öğün yeme hazırlayarak Kobanililerin misafir edildiği konaklama tesislerine dağıtan Kızılay, yaklaşık 5 ay süren hizmet kapsamında toplam 4 milyon kişilik yemek çıkardı.
 
Her gün yeni bir saldırıyla sarsılan, hayatlarını kaybetme endişesini yaşayan Suriyelilere kapılarına sonuna kadar açan Türkiye, konaklama tesislerinin dışında yaşayan Suriyelilere de Türk Kızılayı aracılığıyla daha fazla yardım götürme hazırlığı yapıyor.