Dünya Afet Risklerinin Azaltılması Konferansında Kızılay Yaklaşımı

17/03/2015 Paylaş:   

Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen Dünya Afet Risklerinin Azaltılması Konferansı’na Türk Kızılayı Genel Müdürü Dr. Mehmet Güllüoğlu da katılarak, konuyla ilgili Kızılay’ın çalışmalarını paylaştı.
 
Japonya’nın Sendai şehrinde gerçekleştirilen ve beş gün süren Birleşmiş Milletler Dünya Afet Risklerinin Azaltılması Konferansı’na Türkiye’den de çok sayıda temsilci katıldı. Türk Kızılayı’nı ise Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu temsil etti.
 
Önümüzdeki 10 yıl için afet risklerini azaltmak için ülkelerin ne tür yöntemler izlemesi ve politikalar oluşturması gerektiğini bulmayı amaçlayan konferansta Türkiye heyeti de bir oturumda deneyimlerini paylaşma imkanı buldu. 186 ülkeden 4 binin üzerinde akademisyen, siyasetçi ve sivil toplum örgütü temsilcisinin katılım sağladığı konferansta Kızılay’ın deneyimlerini ve çalışmalarını anlatan Genel Müdür Güllüoğlu, Afet Risklerinin Azaltılmasında Türk Kızılayı Yaklaşımı konulu bir sunum yaptı.
 
Kızılay’ın Yürüttüğü Eğitim Programları
 
Türkiye’nin, 1999 Marmara depremi sonrası afet zararlarının azaltılması alanında yoğun bir çalışma içerisine girildiğini, Türk Kızılayı’nın da üzerine düşen görevleri yerine getirmek için yoğun bir çalışma gerçekleştirdiğini kaydeden Güllüoğlu, ABCD Temel Afet Eğitim Programı, Yapısal Olmayan Tehlikelerin Azaltılması Eğitim Programı, Toplum Afet Gönüllüsü Eğitim Programı, Toplum Liderlerini Teşkilatlandırma Projesi Afet Zararlarını Azaltma Programı ile ilgili detaylı bilgiler verdi.
 
İlköğretim öğrencileri ve öğretmenlere yönelik yürütülen “Kızılay ile Güvenli Yaşamı Öğreniyorum” eğitim programlarına ilişkin çalışmalara da değinen Güllüoğlu, “Türk Kızılayı’nın 2020 stratejik hedefi doğrultusunda afet risklerinin azaltılması ve zarar azaltma üzerine planlarını da paylaştı.