BEÜ’den Anlamlı Kan Bağışı

19/03/2015 Paylaş:   

Türk Kızılayı’nın kan bağış etkinliğine en büyük desteği veren eğitim kurumlarının başında gelen Bülent Ecevit Üniversitesi, bu defa Çanakkale Zaferi’nin 100’üncü yılı nedeniyle bir etkinlik gerçekleştirdi. Öğrencilerin, akademisyenlerin ve çalışanların desteğiyle 1915 ünite kan bağışlayan üniversite yine örnek oldu.
 
Üniversitenin spor salonunda “Kampüsün Kanında Hayat Var” sloganıyla düzenlenen kampanyada Çanakkale şehitleri anısına kan bağışı yapıldı. Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Genel Başkan Yardımcısı Nihat Adıgüzel, Vali Ali Kaban, BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, Belediye Başkanı Muharrem Akdemir ve Kızılay şube başkanlarının da katıldığı etkinlik gece yarısına kadar devam etti. Saatler 24.00’ü gösterdiğinde 1915 ünite kan bağışına ulaşıldı.
 
Çanakkale Zaferi’nin 100’üncü Yılı İçin
 
Her yıl kan bağışı için büyük bir organizasyona imza atan Bülent Ecevit Üniversitesi’ni bu yıl ki etkinlikte de yalnız bırakmayan Genel Başkan Akar, “Türk halkı, dünyada görülmemiş davranış örneği gösteriyor” diyerek şunları kaydetti:
 
“2005 yılında yıllık donasyonumuz 305 bindi, geçtiğimiz yıl 1 milyon 865 bin ünite kan topladık. Bu da 5 milyonu aşkın hastaya şifa oldu. Kan donasyonunu daha da arttırmak ve günün şartlarına adapte olmak için bu şekilde üniversitelerimizin rektörlerinin öncülüğünde kampanyalar düzenleniyor. BEÜ, bu konuda en önde gelen üniversitedir. Geçtiğimiz ve ondan önceki yıl yapmış oldukları kampanyalarla bu işte farkındalık oluşturdular. Bu yıl da çok anlamlı bir kampanya var. Çanakkale Zaferi'nin 100. yılı dolayısıyla ona armağan edilmiş kampanya yapıyorlar. Kan veren genç kardeşlerimize teşekkürlerimi sunuyorum. Yaptıkları bu sevap işten dolayı Allah kabul etsin diyorum. Rektörümüze de bu konuda önderlik ettiği için çok teşekkür ediyorum.”
 
Amaç: Kan Konusunda Kendine Yeten Ülke Olmak
 
Rektörü Özer ise, öğrenciler ve çalışanların katkılarıyla Türk Kızılayı’na kan bağışında bulunduklarını belirterek, “Çanakkale'de hayatını kaybeden şehitlerimizi başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere rahmet ve minnetle anıyorum. Kan bağışının sürekli ihtiyaç olduğunu göstermek ve bunun tüm üniversitelere dalga dalga yayıldığını görmekten memnuniyet duyuyoruz” diye konuştu.
 
Özer, kan bağışı etkinliğinin sona ermesinden sonra ise, “Sembolik olarak 1915 ünite kan hedefimizdi. Bunu başardığımız için büyük mutluluk duyuyoruz. Türkiye'de iyi örnekleri başlatmak ve onun sahibi olmak mutluluk verici. Biz yaklaşık 4 yıl önce bu etkinliği gerçekleştirmeye başladık. Buradaki hedefimiz, Türkiye bu kadar genç bir nüfusa sahipken kan ithal eden değil, kendi kendine yeten bir ülke olmasını üniversite olarak göstermek. Bunu sembolik olarak realize etmek ve üniversite olarak katkıda bulunmaktı” açıklamasını yaptı.
 
Çanakkale Menüsü İkram Edildi
 
Kan bağışı etkinliğinin gerçekleştirildiği salonun önünde kurulan stantta tüm katılımcılara “Çanakkale Menüsü” ikram edildi. Kahramanlıklarıyla destan yazan 57’nci Alay’ın son azığı olan çorba, komposto ve ekmekten oluşan ikrama Kızılay yöneticileri de ortak oldu. Genel Başkan Akar, çorba kazanının başına geçerek kan bağışlayanlara çorba ikram etti.