Down Sendromlular Farkındalık Günü

22/03/2015 Paylaş:   

Engelsiz Yaşam Vakfı, 21 Mart Down Sendromlular Farkındalık Günü’nde, Down sendormulların sorunlarının çözümü için çalışmalar yürüten kişi, kurum ve kuruluşları ödüllendirdi. Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar ödülünü Vakıf Başkanı Atilla Kaplakaslan’ın elinden aldı.
 
Down Sendromlular Farkındalık Günü nedeniyle Ankara’da düzenlenen geceye Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar’ın yanı sıra Fener Rum Patriği Patrik l. Bartholomeos, Ankara Müftüsü Prof. Dr. Mefail Hızlı, Doğan TV Ankara Temsilcisi Hande Fırat ve çok sayıda seçkin davetli katıldı.
 
Engilsiz Yaşam Vakfı Başkanı Atilla Kaplakaslan, Down Sendromluların toplumdan soyutlanmaması için yürütülen çalışmaları anlatırken, “Onları hayatın içinde tutacak çalışmalara öncelik veriyoruz. Birçok kurum ve kuruluş tarafından destekleniyoruz. Sayın Patrik de kendisi açıklanmasını ismedi ama vakfımızı maddi olarak destekledi” diye konuştu. Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar ise Kızılay’ın hizmet götürürken dil, din, ırk, mezhep gibi ayrımlara bakmadığına dikkat çekti. Akar, “Biz down sendromlu kardeşlerimizin sorunlarının çözümü için birçok ilde ‘engelsiz sınıflar’ açtık. 2015 yılı içinde bu sınıflara 25 tane daha ekleyeceğiz” dedi. Patrik Bartholomeus ise “Engellilerin önündeki en büyük engel engelsizlerdir” ifadesi ile down sendromluların hayatta yaşadığı sorunlara dikkat çekti.
 
Konuşmaların ardından ise kişi, kurum ve kuruluşlar plaketle ödüllendirildi. Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, plaketini Vakıf Başkanı Kaplakaslan’ın elinden aldı. Gece, down sendromlu çocukların gösterileriyle son buldu.