Ahmet Lütfi Akar Yeniden Kızılay Genel Başkanı

23/03/2015 Paylaş:   

Türk Kızılayı’nın Olağanüstü Genel Kongresi geniş bir katılımla Ankara’da gerçekleştirildi. Birlik ruhunun hâkim olduğu kongrede geçerli oyların tamamını alan mevcut Genel Başkan Ahmet Lütfi Akar, yeniden Genel Başkan oldu.
 
Ülke geneline yayılmış 685 Türk Kızılayı şubesinden bine yakın delegenin katılımı ile ATO Congresium'da gerçekleştirilen Olağanüstü Kongrede beklendiği gibi coşku, birlik duygusu ve Kızılaycılık ruhu hâkim oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onur konuğu olduğu Genel Kurulu’nun açılış konuşmasını Genel Başkan Ahmet Lütfi Akar yaptı.
 
“Türk Kızılayı gibi yardım etmek”
 
Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, yardım yaparken hiç kimsenin onurunu ayaklar altına aldırmayacaklarını belirterek, "Dünyada yardımın anayasasına yazdırdığımız 'Türkiye gibi yardım etmek, Türk Kızılayı gibi yardım etmek' ilkesinin altını sürekli çizeceğiz" dedi.
 
Akar, son 10 yılda Türk Kızılayı’na verilen desteklerle çok büyük atılımlar yapıldığını ifade ederek, şunları kaydetti:
 
"Bu desteğin en büyüklerinden biri ise geçtiğimiz günlerde geldi. Kızılayımızın yıllardır özlemini çektiği iki düzenleme Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi. Kızılayımız bundan sonra yaptığı yardımlar için aldığı malzemelere Katma Değer Vergisi ve stopaj ödemeyecektir. Bu yaptığımız yardımların büyüklüğü düşünüldüğünde, mazlumlar adına Kızılayımıza verilen çok çok büyük bir hediyedir.
 
Aynı düzenlemenin içinde, yine Kızılayımızın önemli sorunlarından biri olan arsa ve bina sorunu da Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla çözülmüştür. Kamu bina ve arsaları uygun olmaları halinde artık Kızılayımıza 49 yıllığına ücretsiz olarak tahsis edilebilecek. Bu güçlü irade için Sayın Cumhurbaşkanımıza, yasalaşması için gayret gösteren Meclisimize tüm Kızılaycılar adına şükranlarımı sunuyorum. Bilmenizi isterim ki bu düzenlemeler Kızılay ve iyilik tarihine altın harflerle yazılacaktır."
 
“Kızılayın önümüzdeki 10 yılını planladık”
 
Türkiye'deki tüm paydaşlarla bir araya gelerek Kızılayın, 10 yılını planladıklarını bildiren Akar, vizyonlarını "çalışmalarıyla dünyada model alınan yardım kuruluşu" olarak belirlediklerini söyledi.
 
Akar, toplumla bağın nasıl kurulduğunu herkese gösteren bir Kızılay olmak istediklerini belirterek, "Yönünü geleceğe dönen, gücünü geçmişten alan, daha fazla yardım alıp daha fazla yardım eden bir Kızılay istiyoruz. Hayırseverlere yeni yardım seçenekleri sunan, manevi yardımların merkezine oturan bir Kızılay istiyoruz. Yeni doğanına hastanede, Hakka yürüyenine cenazede el veren, yani kim nerede ararsa orada olan bir Kızılay istiyoruz. Dünyanın dört bir yanında, Afrika'nın tozunda, Bosna'nın selinde Türk Bayrağının yanında kırmızı hilalin de dalgalanmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.
 
“Kızılayımız Gecikmez”
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı konuşmada deprem, sel, heyelan, yangın, kriz olduğunda, insanların içecek suya, yiyecek ekmeğe ihtiyaç duyduğunda gözlerin kırmızı hilali aradığını vurgulayarak şunları söyledi:
 
“Tüm tabii ve insani felaketlerde herkesten önce Kızılay oradadır, orada olması beklenir. Herkes, her kurum gecikebilir ama Kızılayımız gecikmez, gecikemez. Kızılayın böyle bir lüksü yoktur. Ülkemizde 1903'te Van'da ve İstanbul'da, 1923'te Samsun'da büyük depremler oldu. Kızılay oradaydı. 1939'da Erzincan'da gerçekten çok büyük bir deprem oldu. Şehir adeta haritadan silindi, Kızılay yine oradaydı. 1941'de Van'da, 1944'de Bolu'da, 1946'da Erzurum'da deprem oldu. Kızılay yine oradaydı. 1966'da Muş'ta, 1975'te Diyarbakır'da deprem oldu. Mağdurların yanında yine Kızılay vardı. 1999'da büyük Marmara depremi oldu, herkesten, her kurumdan önce Kızılay orada çalışmalarına başlamıştı. 2011'de Van depremi yaşandığında da Kızılayımız kırmızı hilaliyle oradaydı, vatandaşlarımızın yanındaydı.”
 
“Gurur Duyuyoruz”
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, son yıllarda Suriye ve Irak'tan Türkiye'ye gelen yüz binlerce kişiyi yine Kızılayın karşıladığını belirterek, “Bugün hamdolsun Kızılayımız artık yalnız değil. AFAD ile güçlü sivil toplum kuruluşlarımızla, belediyelerimizle diğer ilgili kurumlarımızla krizler ve felaketler karşısında çok daha güçlü bir müdahale sistemine sahibiz. Ama yine de gözler ilk olarak Kızılayımızın kırmızı hilalini arıyor, onu gördüğünde huzur buluyor" ifadelerini kullandı.
 
Dünyanın pek çok yerindeki doğal afetlerde, insani krizlerde Kızılayın yetişmiş personeli, araç ve gereci ile orada olduğunu ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:
 
"Hatta bakıyorsunuz kar, tipi sebebiyle yollar kapanıyor, insanlar arabalarda mahsur kalıyor, Kızılay hemen oraya kumanyasıyla, battaniyesiyle hizmet vermeye başlıyor. Bundan gurur duyuyoruz. İnsanların kalbine girebilmek, gönlünde yer edinebilmek çok zordur. Kızılay işte bunu başarmıştır, işte böylesine önemli bir misyonun sahibidir. Bu güveni, itimadı, itibarı sağlayan herkesten Allah razı olsun. Ülkemiz içinde ve dışında pek çok hayırlı hizmete imza atan Kızılay ne kadar güçlü olursa biz de geleceğimizi o kadar güvenli hissederiz. Bu yönde yürüttüğü tüm çalışmalarında Kızılayımıza destek oldum, bundan sonra da olmaya devam edeceğim."
 
Kızılay’ın Yeni Yönetim Kurulu
 
Açılış konuşmalarının ardından Türkiye’nin dört bir tarafından gelen delegeler oy kullandı. Buna göre Türk Kızılayı’nın yeni Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu.
 
Ahmet Lütfi Akar
İsmail Hakkı Turunç
Kemal Akar
Kamil Kolabaş
Dr. Kerem Kınık
Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz
Prof. Dr. Medaim Yanık
Av. Ayşegül Genç
Hüseyin Can
Naci Yorulmaz
Okyay Biçer
 
Denetim Kurulu Üyeleri
 
Türk Kızılayı yeni Denetim Kurulu Üyeleri şu isimlerden oluştu:
 
Prof. Dr. Turan Aslan
Ömer Faruk İmamoğlu
Burhan Külünk
Murat Koçak
Cengiz Koç