İdlib’deki Suriyelilere Gıda ve Tıbbi Yardım

30/03/2015 Paylaş:   

Türk Kızılayı, ülkelerindeki savaş ortamından dolayı dört yıldır zor şartlarda yaşamaya çalışan Suriyelilere yardım etmeye devam ediyor. Bu kapsamda son olarak ise Suriye’nin İdlib kentinde yaşam mücadelesi veren Suriyeli ihtiyaç sahiplerine 50 ton gıda malzemesi gönderildi.
  
İdlib’de yaşayanların yiyecek ve barınma sıkıntısı çektiğini belirten Türk Kızılayı Suriye İnsani Yardım Operasyonu Koordinatörü Ayhan Ballı, TIR’larda 2 bin 640 aileye yetecek kadar gıda malzemesi olduğunu söyledi. Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı’nda gerçekleştirilen uğurlama törenine Hatay Vali Yardımcısı Mehmet Eriş de katıldı.
 
“İhtiyaç kalmayana kadar yardım edeceğiz”
 
Türk Kızılayı’nın Suriyelilere yardım eli uzatmaya devam ettiğini vurgulayan Ballı, “İdlib, 10 gündür ağır bombardıman altında. Türkiye’nin bu zamana kadar yaptığı yardımlar herkes tarafından biliniyor. Suriyeli misafirlerimizi Türkiye’de en iyi şekilde ağırlamaya çalışıyoruz. Suriye’de kalanların da ihtiyaçlarını karşılama adına Türkiye’deki tüm sivil toplum örgütlerini yardıma çağırıyoruz. Uğurladığımız tırlarla içerisinde pirinç, bulgur, nohut, kuru fasulye, salça, yağ ve şeker bulunan gıda kolileri İdlib’deki ihtiyaç sahibi Suriyelilere dağıtılacak. Daha sonra ise 5 bin battaniyelik yardım ulaştıracağız. Kızılay olarak ihtiyaç kalmayana kadar yardım edeceğiz.” ifadesinde bulundu.
 
İdlib’e Tıbbi Malzeme Sevki
 
Suriye'nin İdlib kentinde faaliyette bulunan tek hastane olan Hilal Hastanesinin Suriye rejimi ordusu tarafından bombalanması üzerine harekete geçen Türk Kızılayı, Sağlık Bakanlığı ile iletişime geçerek bir yardım çalışması da başlattı. Hastane olmaması nedeniyle zor durumda kalan hastalara ulaştırılmak üzere ilk yardım malzemeleri Cilvegözü Sınır Kapısından sevk edildi.
 
İlk etapta 5 bin sağlık yardım kiti, 50 bin hijyen maskesi ve 5 bin battaniye İdlib’e gönderildi. Gelişmeler yakından takip ediliyor. Önümüzdeki günlerde de tıbbi malzeme sevkiyatı devam edecek.