Türkçe Kültür Köprüsü Heyetinden Ziyaret

06/04/2015 Paylaş:   

Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü,  Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı’nın düzenlediği “Türkiye Buluşmaları: Türkçe Kültür Köprüsü” programı kapsamında 15 farklı ülkeden Türkçe öğrenmeye gelen katılımcılar Türk Kızılayı’nı ziyaret etti.
 
Türkçe Dil Eğitimi Bursu Programına katılan Afganistan, Arjantin, Bulgaristan, Çad, Gabon, Gambiya, İran, Kamerun, Laos, Mısır, Moğolistan, Rusya Federasyonu, Tunus, Sudan ve Vietnam ülkelerinden gelen 15 katılımcıya ev sahipliği yapan Türk Kızılayı Genel Müdür Yardımcısı Mintez Şimşek’e, Genel Müdür Yardımcıları Kadir Bulut ve Hasab Sivrikaya da eşlik etti.
 
“İhtiyacı olan herkesin yanındayız”
 
Türkçe Kültür Köprüsü programı kapsamında 15 ülkeden gelen katılımcılara Türk Kızılayı’nın genel yapısı, tarihçesi, yurtdışına ve yurtiçine yönelik yardımlarından bahseden Türk Kızılayı Genel Müdür Yardımcısı Mintez Şimşek, “Biz afetleri insan kaynaklı ve doğal olmak üzere ikiye ayırıyoruz.  Türk Kızılayı olarak her iki alanda da oldukça mesafe kaydetmiş durumdayız. Gerçekleştirdiğimiz çalışmalar hem yurtiçinde hem de yurtdışında ayrım gözetmeksizin insan ıstırabını dindirmeye yöneliktir. Bunu da aldığımız bağışlar ve iktisadi işletmelerimizin gelirleriyle yapıyoruz. Bir diğer deyişle vatandaşlarımızın merhamet eli olarak ihtiyacı olan herkese yardım ulaştırıyoruz.” ifadesinde bulundu.
 
Ziyarete gelen heyet, Kızılay’ın tarihçesi ve faaliyet alanları hakkındaki filmi izledikten sonra çadır üretim merkezi, Kızılay Müzesi ve afet deposunu da gezerek Türk Kızılayı’nı daha yakından tanıma fırsatı bulmuş oldu.