Duhok, Erbil ve Kerkük’e Kızılay Yardımı

06/04/2015 Paylaş:   

Çatışmalar nedeniyle evlerini terk eden ve kendi ülkelerinde göçmen durumuna düşen başta Türkmenler olmak üzere tüm ihtiyaç sahibi Iraklılara yardım etmek için çalışmalarını aralıksız sürdüren Türk Kızılayı, son olarak Duhok, Erbil ve Kerkük kentlerinde eş zamanlı olarak yardım organizasyonu gerçekleştirdi. Toplam 2 bin 100 aileye yardım malzemesi dağıtıldı.
 
Duhok'un Zavita ve Zaho bölgesinde bin 700, Erbil ve Kerkük'te ise 200'er aileye gıda kolisi yardımında bulunan Kızılay ekipleri, Irak'ın hem kuzeyinde hem de güneyinde faaliyetlerini sürdürüyor.
 
Toplam 2 bin 100 aileye eşzamanlı olarak yardım malzemesi dağıtıldığını belirten Türk Kızılayı Irak İnsani Yardım Sorumlusu Şafak Lostar, “Dağlarda, vadilerde ve köylerde kalan sığınmacılara da gidiyoruz. Gidemediğimiz kimse kalmasın diye bugüne kadar binlerce kilometre yol katettik. Hayırsever halkımızın gönderdiği yardım malzemeleriyle yüzbinlerin yarasını sardık” dedi.
 
Türkiye, Irak'ta çatışmaların başladığı Haziran 2014 tarihinden bu yana bölgede insani yardım faaliyetlerinde bulunuyor. Duhok'ta 40 bin sığınmacının barınabildiği 2 modern çadır kamp kuran Türkiye, Irak'a bugüne kadar 760'ı aşkın tırla insani yardım gönderdi. Türk Kızılayı’nın yardımları ise 150 tırı geçti.