Kızılay Genç Butik, Gebze Teknik Üniversitesi’nde 3 Bin Öğrenciyi Giydirecek

10/04/2015 Paylaş:   

Türk Kızılayı’nın üniversitelerde okuyan ihtiyaç sahibi gençlerin ayakkabıdan monta çoraptan gömleğe tüm ihtiyaçlarını karşılayarak bir ilk’e imza attığı ‘Kızılay Uni Butik’in 7.’si Gebze Teknik Üniversitesi’nde Kızılay Genç Butik adıyla açıldı. Kızılay Uni Butik’lerden binlerce üniversite öğrencisi ücretsiz yararlanıyor.
 
Üniversite Yönetimleriyle İşbirliği

Türk Kızılayı Merter Şubesi’nin üniversite yönetimlerinin işbirliğiyle hayata geçirdiği projede yerleşke içine açılan ‘Kızılay Uni Butik’lerde Türk Kızılayı gönüllüleri ve öğrenciler gönüllü olarak çalışıyor. Merter Şubesi’nin Türkiye’nin önde gelen giyim firmalarından bağış olarak temin ettiği kullanılmamış 1. el giysiler mağazanın raflarında yer alıyor. Üniversite yönetimlerinin belirlediği ihtiyaç sahibi öğrenciler, ayakkabıdan çantaya gömlekten pantolona beğendikleri giysileri bir alışveriş merkezinden alışveriş yapar gibi kabinlerde deniyor ve ücretsiz olarak alıyor.

Kızılay Uni Butik’in 7.’si Gebze Teknik Üniversitesi ve Türk Kızılayı işbirliğiyle ‘Genç Butik’ adıyla açıldı. Gebze Teknik Üniversitesi’nde okuyan ihtiyaç sahibi 3 bin öğrencinin yararlanacağı Genç Butik’in açılışına Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Sekreter Avukat Ayşegül Genç, Yönetim Kurulu Üyesi Okyay Biçer, Merter Şube Başkanı Ercan Tan, Kocaeli Şube Başkanı Muzaffer Şişmanoğlu, Gebze Şubesi Başkanı Ertan Tunçel, Gebze Kaymakamı Mehmet Arslan, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

‘Kızılayımız ile Gerçekleştirdik’

Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, “Üniversitemiz Gebze Teknik Üniversitesi adını aldıktan sonra, bir üniversitenin kendi akademik çalışmaları ile beraber topluma sosyal anlamda da, toplumsal fayda üretme noktasında örnek bir projeyi Kızılayımızla birlikte gerçekleştirdik. Öğrencilerimizin alışveriş yapabileceği, giyim ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri, ücretsiz olarak markalı ürünleri temin edebilecekleri bir mağazamız olsun istedik. Üniversite öğrencilerimize yönelik başlattığımız bu projemiz ile daha sonra bütün halkımıza yönelik benzer projeleri nasıl gerçekleştirebileceğimizi Kızılay Genel Başkanımız ile görüşüyoruz. Biz iyi bir teknik üniversiteyiz. Ülkemize teknolojik anlamda çok katkılarımız olacak. Gerek teknolojik, gerek sosyal anlamda bir Gebze modelini ortaya koyacağımıza inanıyorum” dedi. Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar da “Genç Butik’in amacı, Gebze Teknik Üniversitesi’nde okuyan öğrencilerimize, özellikle muhtaç öğrencilerimize, giyim kuşamı ücretsiz olarak ulaştırmak, onlara kolaylık sağlayabilmek, yaşamlarını kolaylaştırabilmek. Merter Şube Başkanımızın, bağışçılarının desteği ile hayata geçirdiği bu projede bugün de Kocaeli Şube Başkanlığımız ve Gebze Şube Başkanlığımız ile kolektif çalışmasının bir ürünü olarak açılışı yaptık. Tüm bağışçılarımıza teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Törenin sonunda Rektör Prof. Dr. Görgün, Genel Başkan Akar’a ve projeye katkısından dolayı Merter Şube Başkanı Ercan Tan’ın eşi Ferah Tan’a teşekkür plaketi verdi.

Kızılay Uni Butik’ler İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi’nde, Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nde, Kayseri Erciyes Üniversitesi’nde, Erzincan Erzincan Üniversitesi’nde, Malatya İnönü Üniversitesi’nde, İskenderun Üniversitesi’nde binlerce ihtiyaç sahibi üniversiteli gencimize hizmet veriyor.