BM OCHA Donör Destek Grubundan Ziyaret

15/04/2015 Paylaş:   

BM İnsani İşler Eşgüdüm Ofisi’ne en fazla gönüllü bağış yapan ülkelerin yer aldığı ve Türkiye’nin de üyesi bulunduğu BM OCHA Donör Destek Grubu (ODSG) temsilcilerinden oluşan bir heyet Suriye İnsani Yardım Operasyonu inceleme gezisi için Türk Kızılayı’nı ziyaret etti.
 
Suriye İnsani Yardım Operasyonu hakkında bilgi edinmek ve çalışmaları yerinde görmek için ülkemize gelen Birleşmiş Milletler İnsani İşler Eşgüdüm Ofisi Donör Destek Grubu’nun (BM OCHA ODSG)  23 temsilcisine, Türk Kızılayı Genel Müdürü Dr. Mehmet Güllüoğlu bilgilendirmede bulundu.
 
“Savaş bitene kadar yardım edeceğiz”
 
2011 yılında başlanan Suriye İnsani Yardım Operasyonu kapsamında birçok ülkeden ve yardım kuruluşundan destek gördüklerini dile getiren Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu, “Türkiye’ye sığınan Suriyeli ailelere ihtiyaçları doğrultusunda yardımlar yapıyoruz. Bağışçılarımızın bu konudaki desteği de büyük. Kamplarda kalan Suriyeli misafirlerimizin gerçekleştirdiğimiz çeşitli sosyal etkinliklerle hayattan kopmamalarını sağlıyoruz. Düzenli olarak sınır ötesine yani Suriye içerisinde bulunan ihtiyaç sahiplerine de ülke içindeki yardım kuruluşlarıyla iş birliği yaparak yardım malzemesi gönderiyoruz. Savaş bitene kadar da yardım etmeye devam edeceğiz.” ifadesinde bulundu.
 
BM OCHA Donör Destek Grubu (ODSG) Nedir?
 
Türkiye’nin de üyesi olduğu 27 üye ülkeden insani yardımlarda asli bağışçı olan ülkelerden kurulu olan Birleşmiş Milletler İnsani İşler Eşgüdüm Ofisi Donör Destek Grubu (BM OCHA ODSG), insani yardımların ulaşacağı noktaları yönlendiren ve yöneten bir yönetim kurulu gibi hareket ediyor. ODSG, insani yardım konusunda politika belirlemenin yanı sıra yönetimde bütçe ve mali konularda OCHA ve BM’yi yönlendiren bir kurul görevi görüyor. BM OCHA ODSG, yılda iki defa teknik anlamda Cenevre ve New York’ta toplanıyor. Yılda bir defa ise üst seviyede toplanıyor ve bir kez de BM’nin OCHA’nın yardımlarını yerinde incelemek üzere saha ziyaretleri yapıyor.