Suriyeli 75.000 Çocuk Yeniden Hayata Tutundu

16/04/2015 Paylaş:   

Suriyeli çocukların ülkelerinde yaşanan çatışmaların psikolojik etkisinden kurtulmaları için Türk Kızılayı ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) tarafından başlatılan “Türkiye’deki Suriyeli Çocukların Desteklenmesi” projesi hedefine ulaştı. 22 konaklama tesisi ve 1 toplum merkezinde hayata geçirilen proje sayesinde yaklaşık 75 bin çocuk ve gence psikososyal destek kapsamında eğitim verildi. Toplam 274 bin 444 aktivite gerçekleştirilerek çocukların ve gençlerin hayata yeniden tutunmalarına olanak sağlandı.
 
Dördüncü yılını geride bıraktığımız Suriye Krizi İnsani Yardım Operasyonu’nun en anlamlı çalışmalarından biri olan “Türkiye’deki Suriyeli Çocukların Desteklenmesi” projesinin kapanış programı tarafların katılımıyla Ankara’da gerçekleştirildi. Avrupa Birliği Temsilcisi Bela Szombati, Unicef Temsilcisi Philippe Duamelle, Türk Kızılayı Genel Müdür Yardımcısı Mintez Şimşek, Milli Eğitim Bakanlığından Yasin Vural, AFAD Müdahale Dairesi Başkanı Fatih Özer ve eğitmenlerin katıldığı program, proje kapsamında oluşturulan Çocuk Dostu Alanların tanıtım filmiyle başladı.
 
Projenin güzel bir dayanışma ve sahiplenme örneği olduğuna dikkat çeken Bela Szombati, “Mültecilerin koşullarının ortak bir irade ve ortak çabalarla iyileştirilebileceği bu çalışmayla ortaya konulmuştur. Dolayısıyla işbirliğimizi sürdürmemiz ve kapsamını genişletmemiz açısından ortada cesaret verici ve özendirici bir örnek bulunmaktadır” dedi.
 
“Savaş En Çok Çocukları Etkiliyor”
 
Programda bir konuşma yapan Genel Müdür Yardımcısı Mintez Şimşek ise, beşinci yılına giren çatışmaların büyük acıları beraberinde getirdiğini, bu acıdan en büyük payı çocukların aldığını vurgulayarak, savaşın olumsuz etkilerine dair rakamları sıraladı.
 
Yaşanan trajediye seyirci kalınamayacağını, Türk Kızılayı olarak devlet kurumlarıyla birlikte Suriye’den kaçanlara kapsamlı bir yardım çalışması gerçekleştirildiğini de aktaran Şimşek, Suriye’nin geleceğinde önemli roller alacak olan çocukların eğitimine katkı sağlayan herkese teşekkür etti.
 
Çocuk Dostu Alanlarda çocukların eğitimlerinden sorumlu olan psiko-sosyal destek uzmanları da yaşadıkları deneyimleri aktardı. Çocuklara verilen eğitimler sayesinde yaşanan değişime dikkat çeken uzmanların anlattıkları dinleyenleri duygulandırdı.