Genel Başkan Akar Cleanroom Teknolojilerinin Önemine Değindi

16/04/2015 Paylaş:   

Temiz Oda Teknolojisi, Bakımı ve Donanımları Fuarı (Cleanroom Exhibition) ve eş zamanlı düzenlenen, Tesis Yönetimi ve Bakım Teknolojileri Fuarı (Maintenance) İstanbul Lütfi Kırdar’da ziyaretçilere kapılarını açtı. Fuarın açılış töreninde konuşan Genel Başkan Akar temiz oda teknolojilerinin sağlık alanındaki önemine değindi.
 
Türkiye’de ilk kez düzenlenen Temiz oda ve Tesis Yönetimi Fuarlarının açılış töreninde Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Akdeniz Tanıtım A.Ş. Genel Müdürü Fatih Onkar ve AshraeTurkish Chapter Başkanı Prof. Dr. Barış Özerdem konuşmaları ile yer aldı. Tesis yöneticileri ile tesislerin “çok özel” alanlarına teknoloji ve hizmet üreten “Cleanroom” uzmanları konunun Türkiye’deki tek fuarında bir araya geldi.         
 
“Kan Merkezlerimizle örnek alanlar oluşturduk”
 
Kızılay Kan Merkezleri’nin son derece streil, dünya temizlik standartlarına uygun ve dünyaya örnek alanlar olduğunu altını çizen, Genel Başkan Akar, bu tür kavramların Türkiye’de gelişmiş olmasından mutlu olduğunu ve bu sistemlerin yeni kurulacak olan merkez ve laboratuvarları için son derece yararlı hizmetler olduğunu belitti.
 
Cleanroom Fuarı nedir?
 
“Temiz Oda Teknolojileri” olarak da anılan sektörü, uzmanları ile buluşturan Cleanroom Fuarı, özellikle Nükleer, İlaç, Kimya, Savunma Sanayi, Gıda, Kozmetik, Elektronik ve Optik Endüstrileri için artık Türkiye’de de zorunlu olacak standartlar nedeniyle büyük önem taşıyor. Fuarda yabancı firmaların yanı sıra çok sayıda yerli üretici firmanın yer alması da dikkat çekiyor.
 
Fuarda, tesislerin tıbbi veya endüstriyel faaliyetlerinin yürütüldüğü; tam kontrollü ortam gerektiren her türlü üretim, kontrol, ameliyathane, laboratuvar ve AR-GE mekânlarının tüm donanımını kapsayan ürün ve hizmetler tanıtılıyor.
 
Temiz Oda Teknolojisi Nedir?
 
Temiz oda teknolojileri; ürün, alet, teçhizat ve insanların; uluslararası kabul edilen temizlik standartlarına (DIN 1946/4) göre mikrop, mikroorganizma gibi canlı parçacıklardan koruyor. Sıcaklık, nem, basınç, gürültü seviyesi ve hava hareketi belli ölçüler içinde olan hijyenik ortam anlamına gelen temiz odaya girerek, özel kıyafetler ile girilebiliyor.