Genel Başkan Akar Sağlık Muhabirleriyle Bir Araya Geldi

22/04/2015 Paylaş:   

Kan bağışı konusunda önemli mesafeler kat eden ve Türkiye’nin ihtiyacı olan kanın tamamını karşılamak için çalışan, TÜRKÖK projesi ile kemik iliği bekleyen hastalara da umut olan Kızılay’ın bu alandaki çalışmalarını anlatmak için sağlık muhabirleriyle kahvaltıda bir araya gelen Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, gelecek dönem çalışmalarına ilişkin de detayları paylaştı.
 
Türk Kızılayı Orta Anadolu Kan Merkezi’nde düzenlenen kahvaltıya ulusal medyadan onlarca sağlık muhabiri katıldı. Genel Başkan Ahmet Lütfi Akar’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen etkinliğe Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz ile Kan Hizmetleri Genel Müdürü Nurettin Hafızoğlu da katıldı.
 
Kızılay’ın yarım asırdan daha fazla kan bağışı aldığını ama 2005 yılında başlatılan Güvenli Kan Temini Projesi ile bu alanda atılım gerçekleştirdiğini, Türkiye’nin en önemli problemlerinden birine köklü çözüm getirdiğini söyleyen Genel Başkan Akar, “2005 yılında yaklaşık 300 bin ünite kan aldık. Aradan 10 yıl geçti. Şimdi 2 milyon rakamından bahsediyoruz. 2015 yılı hedefimizi 2 milyon 32 bin olarak belirledik. Bu çok önemli bir gelişmedir. Gurur duyuyoruz” dedi.
 
Türkök’te 40.000 Donöre Ulaşıldı
 
Kan bağışında yakalanan başarı sonrasında Türkök Projesi’nin hayata geçirme görevinin de Sağlık Bakanlığı tarafından Kızılay’a verildiğini ifade eden Akar, çok kısa zamanda 40 bin kemik iliği donörüne ulaşıldığını, birkaç yıl içinde ise 250 bin kişilik donöre ulaşılmasının hedeflendiğini söyledi.
 
Kan bağışını ve kemik iliği donör sayısını artırmaya yönelik kampanyalardan, tanıtım çalışmalarından, eğitimlerden, teknolojik altyapıdan da bahseden Akar, bu çalışmalar sayesinde Türkiye’nin her yerinde kan bağışı etkinliği gerçekleştirildiğini ve her hastaneye kan ürünü gönderilebildiğini hatırlattı.
 
Gazetecilerden gelen soruları da cevaplayan Akar, kan bağışı konusunda bilinci artırmak için basın mensuplarına da önemli görevler düştüğünü sözlerine ekledi.
 
Kızılay’ın çalışmalarını ekrana taşımaktan, haber yapmaktan büyük memnuniyet duyduklarını belirten sağlık muhabirleri ise, Kızılay’ın sağlık adına önemli çalışmalar yürüttüğünü söylediler.