Iraklı Türkmenlere Yardımlar Devam Ediyor

24/04/2015 Paylaş:   

Türk Kızılayı’nın Irak’taki yardım çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Özellikle, çatışmaların mağduru Türkmenlere yardım konusunda geniş çaplı bir yardım operasyonu yürüten Türk Kızılayı, türbelerin çevresine sığınan ailelere de yardım ulaştırıyor.
 
Türk Kızılayı son olarak, Irak Kızılayı işbirliğiyle Bağdat'taki İmam Kazım Külliyesi, İmam-ı Azam Ebu Hanife Külliyesi ve Şeyh Abdulkadir Geylani Türbesi'nde 24 ton gıda ve 72 paket giysi yardımı dağıttı.
 
Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Faruk Kaymakcı'nın da hazır bulunduğu yardım teslim töreninde bir açıklama yapan Kaymakcı, “Türkiye bugüne kadar mağdur durumdaki Iraklılara bin tırlık insani yardımda bulundu. Yerlerinden edilmiş Iraklılar için Irak'ın kuzeyinde 40 bin kişiyi ağırlayan 4 kamp kurdu. 200 bin Iraklı göçmen ise Türkiye'de misafir ediliyor” dedi.
 
Musalla ve Tuzhurmatu’ya Yardım
 
Evlerini terk eden ve Irak’ın farklı bölgelerinde yaşamak zorunda kalan ailelere daha önce birçok kere yardımda bulunan Türk Kızılayı, bu bölgelere yeniden yardım eli uzattı. Kerkük’ün Musalla bölgesinde 365 aileye gıda paketi dağıtıldı.
 
Çatışmaların halen devam ettiği Tuzhurmatu'daki ailelere de periyodik olarak yardım gönderen Kızılay, son olarak 200 aile için daha yardım malzemesini bölgeye ulaştırdı. Irak Türkmen Cephesi Selahattin İl Başkanı Heytem Haşim Muhtaroğlu, Türkiye Cumhuriyeti Devletine ve Türk Kızılayı’na yardımlarından dolayı teşekkür etti.