Şanlıurfa Toplum Merkezi Suriyelilerin Hizmetinde

24/04/2015 Paylaş:   

Suriye İnsani Yardım Operasyonu kapsamında oluşturulan barınma merkezleri dışında yaşayan geçici koruma altındaki Suriyeliler için, yönlendirme, eğitim hizmetleri sunmak ve psikososyal destek sağlamak amacıyla Şanlıurfa’da kurulan Türk Kızılayı Toplum Merkezi faaliyetlerini arttırarak sürdürüyor.
 
Afet ve savaş durumunda nüfusun en zayıf kesimini oluşturan kadın ve çocukların oluşturması dolayısıyla Suriyeliler için oluşturulan bu projede temel olarak kadın ve çocuklara hizmet veriyor. Bunun yanı sıra Suriyeli yetişkin erkeklere de boş zamanlarını değerlendirme fırsatı tanıyor. Böylelikle kamplar dışında yaşayan ve hiçbir iletişim imkânı olmayan Suriyelilerin savaşın ortaya çıkardığı olumsuz durumdan uzaklaşması sağlanıyor.
 
Şanlıurfa Toplum Merkezi’nde çocuklara yönelik oluşturulan Çocuk Dostu Alan ile ülkelerinde yaşadıkları savaş ortamından kaçarak ülkemize sığınan çocukların psikolojik gelişimlerine katkı sağlandığını vurgulayan Türk Kızılayı Genel Müdür Yardımcısı Mintez Şimşek, merkezde Suriyeli kadınlar için meslek edindirme kursları, genç ve yetişkinlere yönelik dil kursları ve bölgede alınabilecek hizmetlere yönelik bilgilendirme-yönlendirme hizmetlerinin verildiğini söyledi.
 
Türk Kızılayı Şanlıurfa Toplum Merkezi’nin Hizmetleri
 
Çocuk Programı
 
Suriyeli çocuklara ve gençlere psikososyal destek sağlamak amacıyla UNICEF’le yapılan işbirliği kapsamında Türk Kızılayı Şanlıurfa Toplum Merkezi’nde Çocuk Dostu Alan oluşturuldu. Çocuk Dostu Alanda 4-18 yaş arasındaki çocuklara ve gençlere yönelik farklı yaş gurupları oluşturularak maruz kaldıkları savaş ve kriz ortamının getirdiği travmayı atlatmalarını ve savaş izlenimlerini unutmalarını sağlamak amacıyla resim, müzik, tiyatro, spor vb. etkinlikler düzenleniyor. Geri dönüşüm, trafik eğitimi, çocuk hakları, hijyen, tasarruf gibi eğitim ve sosyal aktiviteler düzenlenerek çocukların yeni yaşadıkları ortama uyum sağlamasına ve güvenli bir gelecek oluşturulmasına destek veriliyor. Bunun yanı sıra bilgisayar eğitimi ve temel okul etkinlikleri de düzenleniyor.
 
Türkçe ve İngilizce Dil Kursu
 
Ülkemize gelen Suriyelilerin en büyük taleplerinden birisi de yaşadıkları toplumun dilini konuşabilmeleri için Türkçe öğrenmek. Bu talebi karşılamak adına ise bir Türkçe öğretmeni ile dört gruba haftada toplam 36 saat Türkçe dersi veriliyor. Ayrıca merkeze kayıt olan kursiyerler talepleri doğrultusunda İngilizce eğitimi de alıyor.
 
El Sanatları ve Biçki Dikiş Kursu
 
Toplum Merkezi’nde haftanın beş günü Suriyeli kadın misafirlere ise el sanatları kursu veriliyor. Ayrıca Suriyelilerin hem sosyal bir aktivite hem de meslek edinmelerini sağlamak amacıyla biçki dikiş kursundan faydalanmaları sağlanıyor.