İdlib’den Kaçan Suriyelilere 80 Tır Yardım

24/04/2015 Paylaş:   

Suriye’nin İdlib kentinde çatışmaların şiddetlenmesiyle birlikte Türkiye sınırına doğru göç artış gösterdi. Sınıra yakın Atme kampına sığınan Suriyelilere Türk Kızılayı’nın yardımları da arttı.
 
Esed rejimine bağlı birliklerin İdlib’i ele geçirmesinden sonra kırsal bölgelere kaçan halka dağıtılmak üzere ilk etapta 7 tır yardım malzemesi gönderen, kaçış nedeniyle aç ve susuz kalan Suriyelilerin imdadına yetişen Türk Kızılayı, kısa sürede bölgeye 80 tırlık yardım yapmış oldu.
 
15 Günde 80 Tır Yardım
 
İdlib'in Atme kasabasındaki geçiş noktasında, yardım malzemelerinin bölgeye ulaştırılmaya devam ettiğini belirten Türk Kızılayı Hatay Ekip Başkanı Savaş Avcı, “Yaklaşık iki hafta önce İdlib merkezinden kaçışlar başladı. 3 bin 500 aile sınır yakınına yerleşti. Hastanelere tıbbi malzeme, yaralılar için birinci derecede ameliyat malzemeleri, çeşitli ilaçlar göndererek acil ihtiyaçları gidermeye başladık. Daha sonra çadır ve yatak gönderdik. Şimdi de gıda malzemesi gönderiyoruz. 15 günde bölgeye yaklaşık 80 tır yardım malzemesi ulaştırıldı” dedi.