Türk Kızılayı Çanakkale Savaşı'nın 100. Yılında Anıtkabir'deydi

26/04/2015 Paylaş:   

Çanakkale Kara Savaşları'nın 100. Yılı nedeniyle eş Çanakkale'de ve Anıtkabir'de eş zamanlı olarak törenler düzenlendi. Anıtkabir tarihinde ilk defa 24 saat ziyaretçilere açık kaldı. Tam 100 yıl önce cephede askerimizin yanında olan Türk Kızılayı bu defa Anıtkabir'deki törende vatandaşlarımızla birlikteydi. Törene katılan onbinlere 57. Alay'ın son yemeği olan kırık buğday çorbası ve somun ekmek ikram edildi.  

25 Nisan şafağında başlayan Çanakkale Kara Savaşları'nın başkentteki anma töreni Anıtkabir'de gerçekleştirdi. Gün boyu ziyaretçilere açık kalan Anıtkabir'i yüzbinlerce vatandaş ziyaret etti. Türkiye'nin dört bir tarafından gelen insanlar 25 Nisan sabahının ilk ışıklarına kadar Anıtkabir'de nöbet tuttu. 100 yıl önce Çanakkale cephesinde askerin yarasını saran, aşını hazırlayan Türk Kızılayı da Anıtkabir'deki etkinliklere katıldı.  

Kızılay, Anıtkabir'deki etkinliklere Çanakkale Sergisi açarak başladı. Binlerce ziyaretçinin gezdiği sergide Kızılay'ın cephede ve cephe gerisinde verdiği hizmetler anlatıldı. Özellikle öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği sergi takdir topladı.  

Kızılaycılar Anıtkabir'de  

Aslanlı Yol'un girişinin her iki tarafına da çadırlar kuran Kızılay, ziyaretçilere çay ikramında bulundu, vatandaşları çadırlarda misafir etti. Kızılay üst düzey yöneticileri, şube başkanları, gönüllüleri ve çalışanlarının desteğiyle Anıtkabir ziyaretçilerine Kızılay çalışmaları hakkında bilgi verildi.  

Günün en anlamlı etkinliği ise 57. Alay'ın son yemeği olan kırık buğday çorbası ve somun ekmeğin ziyaretçilere ikramı oldu. 25 Nisan sabahı son yemeklerini yiyip cepheye giden, tümü şehit düşen 57. Alay'ı unutmadığını bir kez daha gösteren Türk Kızılayı, vatandaşların aynı duyguları yaşamalarına aracılık etti.  

Kızılay tarafından hazırlanan kırık buğday çorbası yaklaşık 10 bin kişiye ikram edildi. Sabahın soğuğunda Aslanlı Yol önünde kuyruk olan vatandaşlar 57. Alay'ın son yemeğini tadabilmek için bekledi.  

Son yemeği ilk alanlar "Onbeşliler" olarak adlandırılan, genç yaşlarında şehit olan askerleri unutmayan, Osmanlı askeri kıyafetiyle Anıtkabir'e gelen öğrenciler oldu. Ellerine yaktıkları kınayla vatan toprağını savunan genç askerleri hatırlatan öğrenciler Kızılaycıların elinden son yemeği aldı.  

Kızılaycılar Şafak Yürüyüşünde  

Sabah 04.00'de başlayan kırık buğday çorbası ve somun ekmek ikramı, törenin son etkinliği olan Şafak Yürüyüşü'ne kadar devam etti. Aslanlı Yol'un girişinde  tüm ziyaretçilerin katılımıyla başlayan yürüyüşe Kızılaycılar da katıldı. Aslanlı Yolu vatandaşlarla birlikte yürüyen Kızılaycılar, üzerinde Türk Milleti yazan çelengi de vatandaşlarla birlikte mozoleye bıraktı.  

​Kızılay'ın Anıtkabir'deki çalışmalarını organize eden Türk Kızılayı Genel Müdür Yardımcısı Mintez Şimşek yaptığı açıklamada "100 yıl önce Çanakkale'deydik. Askerimizin aşını pişirdik, yarasını sardık, çayını ikram ettik, kıyafetlerini diktik. 100 yıl sonra o günleri hatırlamak, hatırlatmak için Anıtkabir'deyiz. Vatandaşın ilgisi bizleri duygulandırdı. 57. Alay'ın son yemeği olan kırık buğday çorbasını içmek için onbinler kuyruk oluşturdu. Biz Kızılaycılar olarak bu anma etkinliğine en iyi şekilde destek verdiğimize inanıyoruz" diye  konuştu.