Ata’nın İzinde 57. Alay Vefa Yürüyüşü

27/04/2015 Paylaş:   

Çanakkale Savaşlarını Anma ve Deniz Zaferi'nin 100. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, Genelkurmay Başkanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı iş birliğiyle düzenlenen “57. Alay Vefa Yürüyüşü”ne Türk Kızılayı da destek verdi.
 
Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Genel Başkan Yardımcısı Kemal Akar, Genel Sekreter Av. Ayşegül Genç, Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Can, Yönetim Kurulu Üyesi Okyay Biçer, Denetim Kurulu Raportörü Ömer Faruk İmamoğlu, Denetim Kurulu Üyesi Cengiz Koç ve Genel Müdür Yardımcısı Kadir Bulut’un katıldığı etkinlikte, Türk Kızılayı Marmara Bölge Afet Müdahale ve Lojistik Merkezi tarafından Gelibolu – Kocadere mevkiinde kurulan 6 adet 90m2 çadır, 6 adet 36m2 çadır ve 3 yemek dağıtım çadırı ile 1000 kişinin barınması sağlandı.
 
15.000 Kişiye Kırık Buğday Çorbası
 
Türk Kızılayı’nın destek verdiği anma törenlerinin birinci gününde etkinliklere katılmak üzere ülkenin dört bir yanından gelen Türk Kızılayı Şube Başkanları, Gençlik Kolları Üyeleri, gönüllülerine ve katılımcılar için akşam yemeğinde 1300 kumanya dağıtıldı. 57. Alay Vefa Yürüyüşü’nün ikinci günü sabahında öğrenci, izci grubu, sivil toplum kuruluşlarından oluşan toplam 15.000 kişiye 57. Alay’ın içtiği kırık buğday çorbası, su ve ekmek ikram edilirken 25.000 adette maden suyu dağıtıldı. Törenlerde MAFOM’dan 17 uzman personel ve Çanakkale Şubesi’nden 15 gönüllü görev yaptı.
 
Kızılaycılar Şafak Yürüyüşünde
 
Şafak vaktinde ise Conkbayırı Anıtı’na kadar yaklaşık 6 kilometrelik 57. Alay Vefa Yürüyüşü gerçekleştirildi. Yürüyüşe Balkan ülkelerinden gelen gençler, öğrenciler, izci grupları ile vatandaşlar katıldı. Genel Başkan Akar, Kızılay Yöneticileri ve gönüllüler de marşlara eşlik ederek tören alanına kadar yürüdü.
 
Genel Başkan Akar, “Dağıttığımız çorba ile Çanakkale’de yaşanan insanlık dramını çocuklarımıza yaşatmak amacıyla bu etkinliği düzenledik.” diyerek her koşulda ihtiyacı olanın yanında olmaya devam edeceklerini ifade etti. Amacına uygun olarak gerçekleştirilen etkinlikler 25 Nisan günü öğrencilerin uğurlanması ile sona erdi.