Türk Kızılayı’ndan Nepal’e İnsani Yardım

27/04/2015 Paylaş:   

Türk Kızılayı Yönetim Kurulu, Genel Başkan Ahmet Lütfi Akar Başkanlığında toplanarak son 80 yılın en büyük deprem felaketine uğrayan Nepal’e yapılabilecek yardımları değerlendirdi.
 
Türk Kızılayı Nepal’e, evleri yıkılan on binlerce kişinin yaralarına merhem alabilmek adına en kısa zamanda branda, çadır ve içme suyu temin etme kararı aldı. Kızılay, farklı barınma imkânlarını da Nepal Kızılhaçı ile birlikte değerlendiriyor.
 
Öte yandan, Türk Kızılayı ekipleri felaketin hemen ardından Nepal’e giderken beraberlerinde götürdükleri battaniye ve gıda kolilerinin dağıtımını gerçekleştirdi. 1000 battaniyeyi Nepal Kızılhaçı yetkililerine teslim eden Kızılay ekipleri, yaklaşık 6 tonu bulan gıda maddelerini ise depremzedelere dağıttı. Kızılay ekipleri, 12 bin kişiye de temiz içme suyu ulaştırdı. Türk Kızılayı, afetzedeleri yağmurdan korumak için 2000 brandayı da en kısa zamanda Nepal’e ulaştıracak. 
 
Nepal’de meydana gelen büyük felaketle ilgili açıklama yapan Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, “Biz bu acıyı biliyoruz. Marmara Depreminde dünyanın en büyük acılarından birini yaşadık. O gün dünya bizim yaralarımızı sarmak için tek vücut oldu. Şimdi aynı acıyı Nepal yaşıyor. Dünyanın yeniden birlik olması gerekiyor. Biz Türkiye ve Türk Kızılayı olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Öncü ekiplerimiz çalışmalara başladı. 5 bin kişilik çadır göndermek için de hazırlıklara başladık.” diye konuştu.
 
YARDIM KAMPANYASI
 
Akar, Türk Kızılayı’nın Nepal’deki çalışmalarına destek olmak isteyenlerin tüm bankalardaki Kızılay bağış hesapları, www.kizilay.org.tr internet sitesi ve 2868 SMS bağış hattını kullanabileceğini hatırlattı.