Türk Kızılayı’ndan Irak’ta Tarihi Sergi

30/04/2015 Paylaş:   

Irak’ta IŞİD saldırıları sonrası bölgeye insani yardım başlatan ve bugün ülke genelindeki ihtiyaç sahiplerinin tamamına ulaşmak için büyük gayret gösteren Türk Kızılayı, bu defa farklı bir çalışma gerçekleştirdi. Türkiye Cumhuriyeti Bağdat Büyükelçiliği’nin organizasyonuyla gerçekleştirilen, tarihe Kut’ül Ammare Zaferi olarak geçen savunmanın 99’uncu yılı etkinliklerinde tarihi sergi açtı. Sergide Kızılay’ın cephe gerisinde verdiği hizmetlerden kareler ve yazışmalardan örnekler yer aldı.
 
Türkiye Cumhuriyeti Bağdat Büyükelçiliği ve Türk Kızılayı, tarihi bir organizasyona imza attı. 99 yıl önce çoğunluğu Hintlilerden oluşan İngiliz ordusunun Bağdat’ı işgal etme girişimine karşı Osmanlı ordusunun savunma hattı kurduğu ve İngiliz ordusunun teslim alındığı Kut şehrinde bir dizi etkinlik düzenlendi. Tarihe Kut’ül Ammare Zaferi olarak geçen savaşın 99’uncu yılını anmak için gerçekleştirilen etkinliğe Başbakan Başmüşaviri Gökhan Çetinsaya, Büyükelçi Faruk Kaymakçı, Türk Kızılayı Genel Müdür Yardımcısı Mintez Şimşek, Ankara Şube Başkanı Ahmet Hizanlıoğlu, Türk Kızılayı Irak İnsani Yardım Sorumlusu Şafak Lostar, Kut Valisi Malik Halaf Vadi El Deraie, yerel yöneticiler, dini liderler, kentin bürokratları ve zaferin yıl dönümünü kutlamaya gelen vatandaşlar katıldı.
 
Hatıralar Tekrar Canlandı
 
Zaferin bir yıl sonra gerçekleşecek olan 100’üncü yılını hatırlatmak için hazırlanan etkinliğe katılanlar zafer coşkusunu tekrar yaşadı. Etkinlik alanının girişinde Türk Kızılayı tarafından hazırlanan fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı. Mintez Şimşek, tüm katılımcılara sergide yer alan fotoğraf ve Kızılay’ın o dönemki çalışmaları hakkında bilgi verdi. Onlarca fotoğrafın yer aldığı sergi Iraklı bürokratlar ve katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü.
 
Gökhan Çetinsaya ise sergi açılışından sonra zafere ilişkin tarihsel bir sunum yaptı. Kut’ül Ammare Zaferi’nin Türkiye açısından önemine değinen Çetinsaya, iki ülke arasındaki kardeşlik bağlarından birinin bu savaş döneminde sağlandığını vurguladı.
 
Iraklılar Kızılay Yemeğinde Buluştu
 
Etkinlik kapsamında Türk Kızılayı tarafından tüm katılımcılara yemek verildi. Başta Kut şehrinin yöneticileri ve ileri gelenleri olmak üzere, Iraklı bürokratları bir araya getiren yemekte Osmanlı ordusunun Irak halkıyla birlikte verdiği zafer mücadelesi konuşuldu. Yemekte ayrıca Türk Kızılayı’nın çatışmalar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan insanlara ayrım gözetmeden yaptığı yardımlardan bahsedildi.
 
Zafer etkinlikleri kapsamında Kut şehrindeki Türk Şehitliği de ziyaret edildi. Şehitler için dualar okundu, Kızılaycılar tarafından katılımcılara lokum ikram edildi.
 
Kızılay Heyetinin Irak Temasları
 
Kut’ül Ammare Zaferi anma törenleri için Irak’ın başkenti Bağdat’a giden Mintez Şimşek ve Ahmet Hizanlıoğlu başkanlığındaki Kızılay heyeti, başkentte çeşitli temaslarda da bulundu.
 
Irak Kızılayı Genel Başkanı Yasin Abbas ile bir görüşme gerçekleştiren Türk Kızılayı heyeti daha önce planlaması yapılan yardım faaliyetlerinin son durumuna ilişkin istişarede bulundu. Çatışmanın mağdurlarına insani yardım için Türk Kızılayı’nın adeta seferber olduğunu ifade eden Genel Müdür Yardımcısı Şimşek, daha önce karara bağlanan yardım çalışmalarının bir kısmını hayata geçirdiklerini, diğerlerinin ise sonuçlanmak üzere olduğunu söyledi.
 
Kızılay heyeti Bağdat temaları kapsamında türbe ziyaretleri de gerçekleştirdi. Çatışmalardan kaçan insanların yardım talep ettiği noktalar olan türbelere yakın bir zaman önce yardım malzemesi teslim eden ve bu sayede binlerce aileye ulaşan Türk Kızılayı, ziyaret kapsamında yeni yardımlara ilişkin planlama yaptı.