Kızılay’ın Irak Yardımları 11 Milyon Lirayı Aştı

02/05/2015 Paylaş:   

Haziran 2014 tarihinden bu yana Irak genelinde insani yardım operasyonu gerçekleştiren Türk Kızılayı bölgeye 11 milyon Liralının üzerinde ayni yardım gönderdi. Yardım malzemeleri, çatışmalardan kaçan grupların tamamına ayrım gözetmeden dağıtıldı, dağıtılmaya devam ediyor.
 
Irak’taki insani kriz her geçen gün derinleşirken Kızılay’ın bölgeye olan yardımları da artarak devam ediyor. Çatışmalardan olumsuz etkilenen ailelere gıda yardımın yanı sıra giyim, yatak ve benzeri ihtiyaç malzemelerini de ulaştıran Türk Kızılayı, çatışmanın mağdurlarına sağlık ve barınma konusunda yardım yapmak için de girişimlerini sürdürüyor.
 
Yardım çalışmalarını yerinde gözlemlemek ve Kızılay’ın yeni projelerine dair görüş alışverişinde bulunmak için Ankara Şube Başkanı Ahmet Hizanlıoğlu ile Irak’a bir ziyaret gerçekleştiren Türk Kızılayı Genel Müdür Yardımcısı Mintez Şimşek, yardım dağıtım organizasyonlarına da eşlik etti.
 
5 Günde 30 Ton Yardım
 
Türkiye’den gönderilen yardım malzemelerinin ihtiyaç sahibi insanlarının tamamına ulaşması için büyük bir gayret gösteren Türk Kızılayı Irak Delegasyonu, beş gün içinde 30 ton gıda malzemesinin dağıtımını gerçekleştirdi.
 
Kerkük, Soran, Tuzhurmatu, Erbil ve Kut şehirlerinde gerçekleştirilen dağıtım çalışmaları sayesinde onbinlerce insanın yüzü güldü. İçerisinde bakliyat, salça, şeker, makarna, un, ayçiçekyağıve diğer gıda malzemeleri bulunan rasyolar bir ailenin bir aylık ihtiyacını karşılayabilecek.
 
Erbil’de ihtiyaç tespiti yapılan 400 aileye ise giyim ve yatak yardımı yapıldı.
 
Sağlık Hizmeti Verilecek
 
Çatışmalar nedeniyle ülkelerinde göçmen durumuna düşen insanlara sağlık hizmeti verilmesi için çalışma başlatan Türk Kızılayı, ilk etapta Kerkük’te bir sağlık merkezi açmayı planlıyor. Türkiye’den gönderilecek doktor, ekipman ve ilaç ile sağlık hizmeti verilmesini sağlayacak olan Türk Kızılayı, yaşanan kriz sonrası oluşan en büyük ihtiyaçlardan birine de cevap vermiş olacak.
 
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Genel Müdür Yardımcısı Mintez Şimşek, Irak ziyareti kapsamında yerel yetkililerle görüşmeler yapıldığını, uygun tesislerin yerinde incelendiğini belirterek, Kerkük’te sağlık hizmeti vermek için sürecin hızla devam ettiğini söyledi.
 
Gıda başta olmak üzere diğer ihtiyaç malzemelerinin dağıtımının da hızla devam ettiğini belirten Şimşek, “Delegasyon Başkanımız Şafak Lostar ve ekibimiz aynı gün içinde farklı noktalarda dağıtım çalışması gerçekleştiriyor, talebi karşılamaya çalışıyor. Şu ana kadar 11 milyon Liranın üzerinde insani yardım malzemesinin dağıtımını gerçekleştirdik, yüzbinlerce insana ulaştık” dedi.
 
Kut ilinde gerçekleştirilen yardım dağıtım çalışmasına Türkiye Cumhuriyeti Bağdat Büyükelçisi Faruk Kaymakçı, Kerkük’teki dağıtıma ise Irak Türkmen Cephesi Milletvekili Aydın Maruf da katıldı.