Türk Kızılayı Federasyon Genel Kurulu’na Ev Sahipliği Yapacak

07/05/2015 Paylaş:   

Uluslararası Kızılhaç Kızılay Federasyonu Genel Kurulu Yönetim Kurulu Üyesi olan Türk Kızılayı, federasyonun 2017 yılında gerçekleşecek Genel Kurul ile Delegeler Konseyi’ne ev sahipliği yapacak.
 
Yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da önemli insani yardım çalışmaları yürüten, tüm dünyanın dikkatlerini üzerine çeken ve üyesi bulunduğu Uluslararası Kızılhaç Kızılay Federasyonu’nun en aktif üyesi olan Türk Kızılayı, 48 yıl aradan sonra Uluslararası Kızılhaç Kızılay Hareketi’nin küresel düzeydeki yasal toplantılarına ev sahipliği yapacak. Toplantı 2017 yılında İstanbul’da gerçekleştirilecek.
 
“Karardan Memnuniyet Duydum”
 
Federasyon Genel Kurulu ve Delegeler Konseyi’nin 2017 yılında Türk Kızılayı ev sahipliğinde yapılması yönündeki karar İsviçre’nin Cenevre kentinde yapılan Uluslararası Kızılhaç Kızılay Federasyonu Yönetim Kurul Toplantısı’nda 21 ulusal derneğin oybirliği ile alındı. Toplantıya Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu da katıldı.
 
Toplantıda alınan kararı büyük bir memnuniyetle karşıladığını belirten Genel Başkan Akar, “Avrupa ve Asya kıtaları üzerindeki konumu, kuzey güney ve doğu batı ulaşımının merkezi olan İstanbul’un tarihi, kültürel zenginliğiyle de medeniyetlerin buluştuğu bir kent olarak Kızılhaç Kızılay Hareketi'nin çok kültürlü, barışçıl ve insancıl yaklaşımını yansıtmaktadır” dedi.
 
“1969’da İstanbul’da toplanan 21’inci Uluslararası Kızılhaç Kızılay Konferansı’ndan 48 yıl sonra Uluslararası Kızılhaç Kızılay Hareketi’nin küresel düzeydeki yasal toplantılarına halkının ulusal Kızılay Derneği olarak ev sahipliği yapacak olmaktan büyük bir gurur ve heyecan duyuyoruz” diyen Akar, toplantıların İstanbul’da gerçekleşmesine devletin de destek verdiğini hatırlatarak, yetkililere teşekkür etti.
 
Olumlu Rapor Verilmişti
 
189 ülkedeki Ulusal Kızılhaç Kızılay Derneklerinin, Uluslararası Kızılhaç Kızılay Federasyonu’nun, Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nin temsilcilerinin ve Kızılay Kızılhaç gençliğinin katılacağı “Yasal Statüdeki” toplantılar için Mart 2015’te incelmelerde bulunan Uluslararası Kızılhaç Kızılay Hareketi heyeti, ulaşım, konaklama ve toplantı koşulları açısından İstanbul’un elverişli olduğu yönünde değerlendirmede bulunmuştu.