Ümraniye Belediyesi’nden Türk Kızılayı’na Örnek Destek

13/05/2015 Paylaş:   

İstanbul’da Ümraniye Belediyesi tarafından yaptırılarak Türk Kızılayı’na hibe edilen kan bağışı birimi ve Ümraniye Kızılay Şube’sinin bulunduğu hizmet binası düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Ümraniye Halkına 3 Katlı Binada Hizmet

Türk Kızılayı’nın ülke genelinde sürdürdüğü kan hizmetlerine en anlamlı destek Ümraniye Belediyesi’nden geldi. Ümraniye’de çadır ve gezici araçlarla kan bağışı faaliyetini sürdüren Türk Kızılayı’nın çalışmalarını daha konforlu koşullarda sürdürmesi için hareket geçen Ümraniye Belediyesi, 383 metrekarelik bir hizmet binası inşa ederek hibe etti. Üç katlı binanın giriş katında Ümraniye Kan Alma Birimi faaliyet gösterirken, iki katı da Türk Kızılayı Ümraniye Şube’si olarak hizmet veriyor.
 
‘Kızılayımız Kara Gün Dostu’

Binanın açılış törenine Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Yönetim Kurulu Üyeleri Kemal Akar, Hüseyin Can, Okyay Biçer, Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu, Ümraniye Şube Başkanı Ali Şentürk ile Yönetim Kurulu Üyeleri ve Kızılay Şube Başkanları katıldı.

Belediye Başkanı Hasan Can, Kızılay’ın can dostu, kara gün dostu olduğunun altını çizerek “Bizler de afetlerde, felaketlerde yaraları sarmak için koşan Kızılayımıza bu güzel merkezi inşa edip açmanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Halkımıza hayırlı olsun” dedi.

Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar da “Halkımıza daha iyi koşullarda hizmet vermemizi sağlayacak olan projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen başta Belediye Başkanımıza, Ümraniye Şube eski Başkanımız, Yönetim Kurulu Üyemiz Hüseyin Can’a, tüm Ümraniye Şube Yönetim Kurulumuza teşekkür ediyorum. Yaptığımız tüm işlerde daima bizim yanımızda olan, Türk Kızılayı’nın başarılı olması desteğini esirgemeyen Sağlık Bakanımıza da teşekkür ediyorum. 2005 yılından bu yana Sağlık Bakanlığımız ile başarıyla yürüttüğümüz ‘Güvenli Kan Temini’ programının yanı sıra, Ulusal Kemik İliği Bankamız TÜRKÖK’ü de hayata geçirmenin gururunu yaşıyoruz. Yine Bakanlığımız ile yürüteceğimiz Plazma Fraksinasyonu Projesi kapsamında yerli kan ilacı üreterek ülkemizi dışa bağımlılıktan kurtarmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

‘Cana Can Katan Bir Sorumluluk Üstlendi’

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da kurulduğu 1868 yılından bu yana merkezine insanı alan Türk Kızılayı’nın ülkemiz başta olmak üzere dünyanın dört bir yanında ihtiyaç sahiplerinin yanında olduğunu hatırlatarak şunları söyledi: “Son 10 yılda Somali’den Sudan’a, Afganistan’dan Myanmar’a afetin, felaketin olduğu her yerde Türk Kızılayı var. Türk milletinin yüz akı olan Türk Kızılayı, Sağlık Bakanlığı olarak kan konusundaki tüm çalışmalarımızda hep yanımızda oldu. Cana can katan bir sorumluluk üstlendi. Çok değerli Genel Başkanımızın şahsında tüm Kızılay gönüldaşlarına teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından Ümraniye Kan Alma Birimi ve Hizmet Binası açıldı.