Genel Başkan Akar, İnsani Krizlere Dikkat Çekti

27/05/2015 Paylaş:   

Uluslararası Kızılhaç Kızılay Federasyonu tarafından organize edilen Akdeniz Konferansı’na katılan Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, başta Suriye, Irak ve Myanmar’da yaşanan drama dikkat çekerek, bu bölgelere yapılacak insani yardımların önemine değindi.
 
İtalya’nın Bologna kentinde bu yıl on ikincisi gerçekleştirilen konferansa Uluslararası İlişkiler Müdürü Kaan Saner ile birlikte katılan Genel Başkan Akar, burada yaptığı konuşmada Türkiye’nin yanı başındaki ülkelerde süren insani krizlere dikkat çekti. Özellikle Suriye’de çok derin bir insani kriz yaşandığını söyleyen Genel Başkan Akar, Türk Kızılayı olarak yapılan yardımları sıraladı. Yurt içinde olduğu kadar sıfır noktası olarak adlandırılan sınır üstü noktalardan Suriye içerilerine yardım malzemesi sevk edildiğini dile getiren Akar, bu yardımlar sayesinde milyonlarca Suriyelinin hayata yeniden tutunduğunu kaydetti.
 
Suriye Kızılayı’nın da bu insani kriz karşısında ciddi çalışmaları olduğunu, çok zor şartlarda hizmet üretmeye çalıştığını hatırlatan Akar, görevi başında öldürülen Suriye Kızılayı çalışanlarına ve gönüllülerine Allah’tan rahmet diledi.
 
“Rohingyalı Müslümanlar Unutulmamalı”
 
Ülkeleri Myanmar’da uğradıkları katliamlardan kaçan Rohingyalı Müslümanların göç yolunda yaşadıkları zorlukların kamuoyu gündemine geldiğini, Türk Kızılayı olarak gelişmeleri yakından takip edip yardıma ilişkin hazırlık yapıldığını da belirten Akar, “Rohingyalı Müslümanların yaşadığı dram unutulmamalı” dedi.
 
Genel Başkan Akar, konferans boyunca ikili görüşmelerde bulundu.