Kızılay İlk Yardım Merkezleri Geleceğe Hazırlanıyor

29/05/2015 Paylaş:   

23 ilde 30 İlk Yardım Merkezi bulunan Türk Kızılayı, merkezlerini geleceğe hazırlamak, yeni stratejiler belirlemek için koordinasyon toplantısı gerçekleştirdi. Geniş katılımlı toplantıda şube başkanları ve ilk yardım merkezlerinin yöneticileri deneyimlerini paylaşma imkanı buldu.
 
Türk Kızılayı İzmir Şubesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen 11. İlk Yardım Merkezleri Koordinasyon Toplantısı’na Genel Sekreter Av. Ayşegül Genç, Yönetim Kurulu Üyesi Okyay Biçer, Şube Başkanları, İlgili müdürler ve eğitmenler katıldı.
 
Toplantının açılış konuşmasını yapan Okyay Biçer, “Türk Kızılayı 1960 yılından günümüze ilk yardım eğitimi veriyor. 2000 yılında ise ulusal düzeyde standardizasyon sağlandı. O tarihten bu güne 120 bin kişiye ilk yardım eğitimi, bin 350 kişiye ilk yardım eğitimci eğitimi, 115 binden fazla kişiye ilk yardım semineri verilerek binlerce kuruluş ile işbirliği yapıldı. Tüm bunlar sonucu önemli bir gelir elde edildi” dedi.
 
“Projelerden yararlanmalıyız”
 
2007 yılında Avrupa ilk yardım sertifikası alındığını ve 2012 yılında yeniden akreditasyon sağlandığını da hatırlatan Biçer, “Şube Başkanlıklarımızın kendi bölgelerindeki Kalkınma Ajansları ve Avrupa Birliği hibe fonlarındaki ilk yardım projelerden yararlanmamalı” diyerek, Türk Kızılayı’nın bu konudaki avantajlarını sıraladı.
 
Biçer sözlerine şöyle devam etti:
 
“Hasta Yaşlı Programı, Yangın Eğitimi ve benzeri halk sağlığı konularında da ilk yardım eğitim merkezlerimiz hizmet vermeli. Buna ilişkin mevzuata uygunluk ve yönetimsel kararların alınması için girişimlerimiz olacak. Şu anda 23 ilde 30 ilk yardım eğitim merkezimiz ile daha fazla sayıda eğitim vererek, okullarda ilk yardım ile ilgili çalışmalar yaparak toplumun her kesimine ulaşmalıyız. Türk Kızılayı ilk yardım ailesi olarak daha fazla paylaşımda bulunmalı, birbirimize destek olmalı ve işbirliğini artırmalıyız.”
 
Birçok konu ele alındı
 
İki gün süren koordinasyon toplantısında Türk Kızılayı ilk yardım eğitim hizmetleri durumu ve kısa dönem projeksiyonu, dünya ilk yardım günü küresel düzeydeki uygulamalar, ilk yardım eğitim merkezleri web yazılım programı, hasta yaşlı bakım programı iş süreçleri, ilk yardımda yeni uygulamalar, pazarlama ve halkla ilişkiler açısından yaşanan sorunlar ve daha birçok konuda sunum yapıldı, çalışma grupları oluşturuldu.