Haber Arşivi

5 / 0
29/05/2015

Ramadi’den Kaçan Iraklılara Gıda Yardımı

IŞİD güçlerinin Enbar’ın kent merkezi Ramadi’yi ele geçirmesinden sonra onbinlerce insan göç etmek zorunda kaldı. Bağdat’taki camilere sığınmak zorunda kalan Enbarlılara yardım elini ilk uzatan Türk Kızılayı oldu.
 
Ramadi’de yaşanan gelişmeleri yakından takip eden Türk Kızılayı ekibi, Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliği ile irtibata geçerek bir yardım çalışması başlattı. İlk etapta Bağdat’ın merkezindeki camilere sığınan Iraklılara yönelik bir yardım çalışması gerçekleştiren Kızılay ekibi, zor durumdaki ailelere gıda malzemelerini ulaştırdı.
 
Türk Kızılayı Irak Sorumlusu Şafak Lostar yaptığı açıklamada, saldırılar sonrası Bağdat ve Felluce'nin güneyine göç eden sığınmacılara yönelik yardım faaliyeti yürütüldüğünü belirterek, “500 aileye yetecek yardım paketleri hazırladık. Bunun bir kısmını Nida Camii'ndeki sığınmacılara dağıttık. Yardım faaliyetlerimiz önümüzdeki günlerde diğer bölgelerde devam edecek” dedi.
 
“200 adet çadır bekliyor”
 
“Olası bir göç dalgasına karşı Türkiye'den Irak'ın kuzeyine 200 adet çadır getirttik ve orada bekletiyoruz” diyen Lostar, “Bu bölgede ıstırap devam ettikçe Türk halkı ve Kızılay olarak Iraklı kardeşlerimizin yanında olmaya ve yardım dağıtmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.
 
Irak'ın yüzölçümü bakımından en büyük vilayeti Enbar'ın merkezi Ramadi, 17 Mayıs'ta çıkan şiddetli çatışmaların ardından terör örgütü IŞİD tarafından ele geçirilmişti. 
  • Resim : 1
  • Resim : 2
  • Resim : 3
  • Resim : 4
  • Resim : 5
 
 
 
 

Türk Kızılayı kamu yararına çalışan bir kurum olup izin almaksızın yardım toplama hakkına sahiptir.

Firmalar, Gıda Bankacılığı Esaslarına göre çalışan Türk Kızılayı'na yaptıkları gıda, temizlik, giyecek, yakacak, bağışlarını gider kaydedip vergi muafiyetinden yararlanabilir.

BÜLTEN ABONELİĞİ