Bayırbucak Türkmenlerine Yardımlar Sürüyor

05/06/2015 Paylaş:   


Türk Kızılayı, ülkelerindeki savaş ortamından dolayı dört yıldır zor şartlarda yaşamaya çalışan Suriyelilere yardım etmeye devam ediyor. Bu kapsamda son olarak ise Suriye’nin Lazkiye bölgesindeki yaşam mücadelesi veren Bayırbucak Türkmenlerine 5 TIR’lık gıda ve yardım malzemesi gönderildi. Yardım malzemelerinin yanı sıra Türk Kızılayı ve Fransız Baraka Derneği işbirliği ile temin edilen 13 ambulans da Suriyelilere hizmet vermeye başladı.
  
Hatay’ın Yayladağı ilçesindeki insani yardımların geçişi için açılan noktadan Suriye araçlarına yüklenen 75 ton un, 2300 koli kumanya, 10 ton kuru gıda, 1500 çift ayakkabı ve kahvaltılıktan oluşan 5 tır insani yardım malzemesi Lazkiye bölgesindeki Bayırbucak Türkmen Bölgesi’ne gönderildi.
 
Yardımların Türkmen Dağı mevkisindeki ihtiyaç sahibi Türkmenlere dağıtıldığını belirten Suriye Türkleri Derneği Sorumlusu Muhammed Kömürcü, “İç savaşın başından bu yana gelen yardımlarla geçiniyoruz. Bu yardımlar olmasa hayatımızı devam ettirmemiz mümkün değil. Son bir ayda 12 tır yardım Türkmen bölgesine geldi. Bizi hiçbir zaman yalnız bırakmayan Türk halkına minnettarız. Çok zor günler geçiriyoruz. Allah, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Türk Kızılayı, diğer hayırsever dernekler ve Türk halkından razı olsun.” dedi.
 
Ambulanslar Suriyelilerin Hizmetinde
 
Gıda ve genel ihtiyaç malzemelerinin yanı sıra Türk Kızılayı ve Fransız Baraka Derneği işbirliğiyle, Suriye’nin İdlib kırsalı ve Bayırbucak Türkmen bölgesine 13 ambulans yardımında bulunuldu. Türk Kızılayı ve Baraka Derneği işbirliğiyle temin edilen 13 ambulans, Suriye’ye geçmek üzere Cilvegözü Sınır Kapısı’na getirildi. Buradan Suriye tarafına geçirilen ambulansların üçü Türk Kızılayı tarafından İdlib kırsalına açılan sahra hastanesine, üçü Bayırbucak Türkmen bölgesine diğerleri ise İdlib kenti ve kırsalındaki hastanelere teslim edildi.