Sınırı Geçen Suriyelilere Su ve Gıda Yardımı

10/06/2015 Paylaş:   

Suriye’nin Haseki kentine bağlı Rasulayn bölgesinde devam eden hava saldırısı ve çatışmalardan etkilenerek evlerini terk eden Suriyeliler sınırdan geçerek Türkiye’ye sığındı. Çoğunluğunu kadınların ve çocukların oluşturduğu Suriyelilerin yardımına yine Türk Kızılayı koştu.
 
Suriye’de süre gelen iç karışıklıklar ve çatışmalar geniş nüfus hareketlerine sebep olmaya devam ediyor. Evlerini ve yurtlarını terk eden Suriyelilere Türkiye kucak açıyor. Bölgede ortaya çıkan insani krizin ilk gününden itibaren yardım çalışmalarında önemli bir rol üstlenen Türk Kızılayı ihtiyaç sahiplerini yalnız bırakmıyor.
 
Çatışmalardan kaçan binlerce Suriyeli Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde oluşturulan mobil kapıdan içeri alındı. Türk Kızılayı ekiplerince su ve yüksek besin değerine sahip özel bisküvi ikramı yapılan Suriyeliler, kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra jandarma ve AFAD ekipleri eşliğinde Akçakale ilçesindeki çadır kentlere yerleştiriliyor.
 
Çalışmalarını AFAD ve resmi makamlar ile koordineli olarak sürdüren Türk Kızılayı ekipleri, bölgedeki yardım çalışmalarına devam edecek.