İyilik Çınarının 147. Yıl Coşkusuna Türkiye Ortak Oldu

11/06/2015 Paylaş:   

Türkiye’nin iyilik çınarı Türk Kızılayı’nın kuruluşunun 147. Yılı Kızılay Genel Merkezi ve ülke genelindeki Kızılay Şube Başkanlıkları’nın düzenlediği etkinliklerle kutlandı.  Kızılay’ın kutlama coşkusuna başta ihtiyaç sahipleri olmak üzere tüm Türkiye ortak oldu.
 
11 Haziran 1868’den bu yana din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı gözetmeksizin tüm ihtiyaç sahiplerinin yanında olan Türk Kızılayı’nın kuruluşu her yıl çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Bu yılki etkinliklerin ilk durağı Kadıköy oldu. Kadıköy Şube  Başkanı Numan  Hocaoğlu ile Yönetim Kurulu Üyeleri’nin ev sahipliğindeki  kutlamalara Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, 2. Başkan Yardımcısı Kemal Akar, Kadıköy  Kaymakamı Birol Kurubal, Belediye Başkanı Aykut Nuhoğlu ve Kadıköy ilçe prokolü katıldı.
 
Kızılay Dünyanın Dört Bir Yanında
 
Genel Başkan Ahmet Lütfi Akar, Kadıköy’de başta kan bağışı olmak üzere Türk Kızılayı’nın tüm çalışmalarına kesintisiz destek veren Kadıköy Kaymakamı Birol Kurubal ve Belediye Başkanı Aykut Nuhoğlu ile tüm ekiplerine teşekkür etti. Günün anısına birer plaket takdim etti. Törenin ardından Kadıköy Meydanı’nda düzenlenen kan bağışı etkinliğine geçildi. Genel Başkan Akar, Kızılay gönüllüsü gençlere “Kızılay 147 yıldır sadece ülkemizde değil dünyanın neresinde ihtiyaç sahibi varsa orada. Siz gönüllülerin katkısıyla nice 147 yıl yüz güldüreceğiz” dedi.
 
Doğa Koleji Öğrencilerinden Anlamlı Kutlama
 
Kızılay İstanbul Şubesi’nin işbirliğiyle Türkiye’nin en büyük eğitim kurumlarından Doğa Koleji ve öğrencileri de iyilik çınarı Türk Kızılayı’nın 147’nci yıldönümünü düzenledikleri etkinlikle kutladı. Etkinliğe Genel Başkan Ahmet Lütfi Akar, Yönetim Kurulu Üyeleri Hüseyin Can ve Okyay Biçer, Genel Başkan Danışmanı Saadettin Çay, İstanbul Şube Başkanı İlhami Yıldırım, İstanbul Şube Kadın Kolları Başkanı Büşra Köylübay ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Kızılay Şube Başkanları ile Doğa Koleji Genel Müdürü Bünyamin Çelikten, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Doğa Koleji Tuzla Yerleşkesi’ndeki kutlamada Doğa Koleji öğrencileri arasında düzenlenen ‘Kızılay ve İyilik’ konulu fotoğraf ve kompozisyon yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.
 
Çocuklarımız Kızılaycı Olarak Yetişecek
 
Genel Başkan Ahmet Lütfi Akar, öğrencilere Kızılay’ın tarihini ve faaliyetlerini anlattığı konuşmasında şunları söyledi; “Çocuklarımızın, gençlerimizin Kızılaycı olarak yetişmesini istiyoruz. Kızılaycılık ruhuyla, düşüncesiyle, zenginden alıp fakire verici olarak, vermeyi adet haline getirmiş bireyler olarak gelişmelerini istiyoruz. Onun için sizlerle bir araya geliyoruz,  Kızılay Kolları, Kızılay Kulüpleri kuruyoruz. İnsan onurunu koruyan, yardım ederken de insanı ezmeyen, küçümsemeyen bir nesil yetiştirmek istiyoruz. Hiçbir ideolojiyle, dünya fikir sistemiyle alakamız yok. Tek bir sistemimiz var; o da insanların mutlu olması için yardım etmek ve iyilik yolunda yürümek."
 
Herkesi Kızılaycı olmaya davet ediyorum” diyerek teşekkür etti. 147. yıl pastası Akar ve etkinliğe katılanlar tarafından kesildi. 147 yıllık Kızılay tarihini anlatan fotoğraf sergisi ve film gösteriminin de yer aldığı etkinliklerle,  öğrenciler Türk Kızılayı’nı yakından tanıma fırsatını yaşadılar.
 
Yıldönümü Coşkusu Şubelerle Katlandı
 
Türk Kızılayı şubeleri de, gerçekleştirdikleri çeşitli etkinliklerle Türk Kızılayı'nın 147. Yıldönümü coşkusunu yurdumuzun dört köşesinde yaşattılar. Bu önemli günde yerel yönetimler, gönüllüler ve vatandaşlar da Kızılay'ı yalnız bırakmadı. Gerçekleştirilen etkinliklerle vatandaşlar Kızılay'ı daha yakından tanıma ve Kızılay'a destek verme imkânı buldular.