IFRC Genel Sekreteri Elhadj Türk Kızılayı’nı Ziyaret Etti

16/06/2015 Paylaş:   

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Federasyonu (IFRC) Genel Sekreteri Elhadj, Türk Kızılayı’nın çalışmalarını yakından incelemek ve görüş alışverişinde bulunmak amacıyla Türkiye’ye geldi.
 
Türkiye’ye gelen Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Federasyonu Genel Sekreteri Elhadj As Sy ve IFRC Orta Asya, Doğu Avrupa ve Türkiye Masası Müdürü Elkhan Rahimov, Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar’ı makamında ziyaret etti. Elhadj’ın, Akar’ı ziyaretine Genel Sekreter Av. Ayşegül Genç, Yönetim Kurulu Üyesi Okyay Biçer ve Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu eşlik etti.
 
“Dünya’nın her yerindeyiz”
 
Türk Kızılayı’nın ulusal ve uluslararası çalışmalarına daha da hız katarak dünyanın her yerine yetiştiğini belirten Genel Başkan Ahmet Lütfi Akar, “Federasyonumuzun Genel Sekreteri olmanızdan dolayı da mutluyuz. Biliyoruz ki federasyonumuz emin ellerde. 147 yıllık bir kurum olarak Hareketin temel ilkelerine sonuna kadar bağlıyız. Bu samimiyeti sizde de gördüğüm için ilerisi için umutluyum. Dünyadaki gerek savaş gerekse afet bölgelerinde yaptığımız operasyonlarla insanlığa hizmet ediyoruz. Şu an gündemimizdeki en önemli konulardan birisi olan Suriye’deki iç karışıklık, burada yaptığımız insani yardımlar, Suriye sınırında teşkil ettiğimiz kamplar, Gazze, Irak, Somali, Myanmar ve Nepal’de gerçekleştirdiğimiz insani yardım operasyonları var. Zaman zaman bu yardım faaliyetlerinde daha çok ihtiyaç sahibine ulaşmak adına dünya ve federasyonun desteğine ihtiyaç duyuyoruz. Ayrıca Dünya İnsani Zirvesi ve 2017 Yasal Toplantılarına ev sahipliği yapacağımız için mutluyuz. Türkiye’nin seçilmesine verdiğiniz destek için ayrıca teşekkür ederim.” şeklinde konuştu.
 
“Türk Kızılayı’nın çalışmalarını takdirle karşılıyoruz”
 
Türk Kızılayı’nın Federasyon içinde öneminin büyük olduğundan bahseden IFRC Genel Sekreteri Elhadj As Sy, “Türk Kızılayı'nın çalışmalarını büyük bir takdirle karşılıyoruz. Bir derneğin güvenilirliği ulusal seviyede ve daha sonra uluslararası seviyede insani yardım alanında test edilerek oluşur. Kızılay uluslararası bir seviyedir. Kan hizmetlerinizi gördüm. Ulusal olarak kabul gören bir sistem kurulmuş. Suriye krizinin bölgesel bir önemi var. Suriye sınırında, Irak’ta, Gazze’de, Somali’de Türk Kızılayı’nın ekiplerini gördüm. Bu büyük bir tarihin sonucudur. Federasyonu yeniden yapılandırmada ortaklığımızın çok büyük önemi olacaktır. Ayrıca ülkenin tamamının Türk Kızılayı’nı desteklemesi ise dünya genelinde görülemeyecek kadar az.” diye konuştu.
 
Şubelere Tam Not
 
Genel Merkez dışında şubelerin faaliyetlerini de incelemek isteyen Elhadj Türk Kızılayı Ankara Şubesi’ni de ziyaret etti. Ankara Şubesi Başkanı Ahmet Hizanlıoğlu’ndan gerçekleştirilen faaliyetleri dinleyen ve çalışmaları gören Elhadj şaşkınlığını gizleyemedi. Şubelerinde özveriyle çalıştığını dile getiren Elhadj bu faaliyetlerin insanlık için gurur verici olduğunu söyledi.
 
Türk Kızılayı’nın Etimesgut Yerleşkesini de ziyaret eden Elhadj, Genel Müdür Yardımcısı Hasan Sivrikaya'dan bilgilendirici sunumu dinledikten sonra Çadır Üretim Atölyesi, Afet Depoları, Kızılay Arşiv ve Sergi Alanı’nı gezdi.