“Kızılay Dersi” Bolu Şubesi Sayesinde Üniversite Müfredatında

17/06/2015 Paylaş:   

Türkiye geneline yayılmış olan Türk Kızılayı Şubeleri bu güne kadar binlerce projeye imza attı, onbinlerce etkinliğin içerisinde yer aldı. Bu çalışmalardan bazıları sadece şubelere değil, Türkiye’ye de örnek oldu. Bolu Şubesi’nin Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde ders vermeye başlaması da bunlardan biri olarak dikkat çekiyor. Geleceğin öğretmenlerine Kızılay bilincini aşılamayı amaçlayan proje, uzun vadede Kızılaycılık kültürünün ülke geneline daha fazla yayılmasına aracılık edeceğe benziyor.
 
Şube Gençlik Kolları üyesi Furkan Durmaz’ın önerisi üzerinde fakültedeki Topluma Hizmet Uygulamaları dersi kapsamında “Kızılay Dersi” verilmeye başlandı. Bu uygulama ile birlikte, Türkiye’de ilk defa bir üniversitede ders müfredatına Türk Kızılayı girdi ve öğretmen adaylarına Kızılay anlatılmaya başlandı.
 
Teori ve uygulama olmak üzere hafta 3 saat olarak verilen 2 kredilik zorunlu seçmeli ders, güz döneminde Müzik Öğretmenliği bölümünde, bahar döneminde ise Matematik Öğretmenliği ve Bilgisayar ve Öğretim Teknolojisi Eğitimi bölümlerinde verildi. İlerleyen yıllarda tüm bölümlere ulaşılması planlanıyor.
 
Dersin Konusu: Kızılay
 
Derste genel olarak Kızılay’ın tarihçesi, ilkeleri, faaliyet alanları, projeleri, gönüllülük çalışmaları ve daha birçoğu kapsamlı olarak ele alınıyor. Ayrıca hayırseverlik bilincinin aşılandığı dersi Bolu Şubesi yöneticileri, gönüllüleri ile Genel Merkez tarafından belirlenen isimler veriyor.
 
“Kızılay Dersi”nin üniversitede verilmesine aracılık eden İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal, “Türk Kızılayı’nın her zaman yanındayız. Kızılay’ı destekliyoruz. Bu ilişki uzun yıllara dayanıyor” diyerek, Kızılay Dersi’nin bundan sonraki yıllarda da olacağının sinyalini veriyor.
 
“Üniversitemizde uygulanmaya başlanan bu programla, 1868 yılından bu yana faaliyet gösteren Türk Kızılayı’nın yardım ahlakını, tarihini öğrencilerimize, gençlerimize anlatıyoruz. Atatürk’ün kulağımıza ismini fısıldadığı bu kuruma ne kadar sahip çıktığımızı göstermek ve onların daha fazla sorumluluk alarak bu kuruma daha çok sahip çıkmaları için kendilerini bilinçlendirmek istiyoruz” diyen Şube Başkanı Hüseyin İka ise, ders kapsamında verilecek bilgi ve yapılacak alan uygulamalarla öğretmen adaylarının toplumsal sorumluluk, duyarlılık, gönüllü hizmet, dayanışma, işbirliği, farkındalık, çözüm üretme, olumlu yönlendirme, değerlendirme becerilerinin arttırılmasının hedeflendiğini sözlerine ekledi.
 
Gençler Kızılay’ı Yakından Tanıyor
 
Projenin mimarı Furkan Durmaz ise, “Kızılay’ın çalışmalarını ülke genelinde nasıl anlatacağımızı bulmaya çalışırken, geleceğin öğretmenlerini Kızılaycılık kültürüyle tanıştırmanın önemli bir yöntem olduğunu düşündük. Düşüncemizi projelendirdik ve bugün Eğitim Fakültesi müfredatına girmeyi başardık. Kızılayımızın yüzünü ağırtan bir proje oldu. Proje sayesinde öğretmen adayları Kızılay gönüllüsü olmayı istiyor. Uzun dönemde bu projenin çok büyük getirisi olacağını düşünüyoruz. Kızılay ve Kızılaycılık ruhu, bu sayede, Türkiye’nin hemen her bölgesine öğretmenler tarafından taşınacak” diyerek, Kızılay’ı anlatmak için yeni bir kapı açıldığını gösteriyor adeta.
 
Matematik Öğretmenliği bölümünde okuyan Yeşim Ceylan projenin olumlu etkisini kanıtlar şekilde, “Kızılayı kan bağışı alan, afetlerde faaliyet gösteren bir kuruluş olarak biliyordum. Sosyal hizmet çalışmaları, ticari işletmeleri ve daha birçoğu hakkında bilgim yoktu. Kızılay’ı yakından tanımaktan memnum” diyerek, dersin Kızılaycılık bilincinin yayınlaştırılması adına ne derece önemli olduğuna işaret ediyor.
 
Kızılay Dersi, örnek bir proje olarak diğer şubeler tarafından da uygulama şansı bulacağa benziyor.