Türk Kızılayı İle Tarım-İş Sendikası’ndan Iraklı Türkmenler İçin İşbirliği

18/06/2015 Paylaş:   

Ülkelerinde yaşanan çatışmalardan kaçıp Türkiye’ye sığınan Iraklı Türkmenlere yardımlar hız kesmeden devam ediyor. Binlerce Türkmen aileye yardımlarını sürdüren Türk Kızılayı’na hayırsever vatandaşlarının yanı sıra kurum ve kuruluşlar da destek veriyor. Son olarak Tarım-İş Sendikası da değeri 45 bin Lira olan bin adet gıda kolisini Türk Kızılayı aracılığıyla Türkmen ailelere ulaştırma kararı aldı. Bu yardım sayesinde 5 bin Türkmen misafirin daha gıda ihtiyacı karşılanacak.
 
Türkmen ailelere yardım yapma kararı alan Tarım-İş Sendikası, gıda malzemelerinin temini ve ailelere ulaştırılması konusunda Türk Kızılayı ile ortak hareket etme kararı aldı. Türk Kızılayı Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen törende Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Kolabaş, bağış çekini, Tarım-İş Sendikası Genel Başkanı İlhami Polat’ın elinden aldı.
 
Suriye ve Irak’taki çatışmalardan kaçarak Türkiye’ye sığınan Türkmen aileler başta olmak üzere herkese Türk Kızılayı’nın yardım elini uzattığını belirten Kamil Kolabaş, “Bu çabamıza vatandaşların yanı sıra kurum ve kuruluşlar da destek veriyor. Bunlardan biri de Tarım-İş Sendikası oldu. Kendilerine tüm mazlumlar, ihtiyaç sahipleri adına teşekkür ediyorum” dedi. Kolabaş, Türk Kızılayı’nın sadece yakın coğrafyalarda değil, dünyanın birçok coğrafyasında yaşananlara duyarlı olduğunu kaydederek, imkanlar dahilinde buralara yardımda bulunulduğunu sözlerine ekledi.
 
“Güvendiğimiz İçin Kızılay İle Çalışıyoruz”
 
Türkmenlerin yaşadığı dramı yakından takip ettiklerini belirten Tarım-İş Sendikası Genel Başkanı İlhami Polat ise, “Sendika olarak bu konuda ne yapabileceğimizi konuştuk. Her yıl geleneksel olarak gerçekleştirdiğimiz iftar programlarını iptal ederek, ayırdığımız kaynağı Türkmenlere yardım için kullanmayı tercih ettik. İlk etapta bin aileye, yaklaşık 5 bin Türkmenin gıda ihtiyacının karşılanması için Türk Kızılayı’na bağışta bulunduk” dedi.
 
Polat, sadece yurtiçinde değil, birçok ülkede başarılı insani yardım operasyonları yürüten Türk Kızılayı’na güvendikleri için işbirliği yapma kararı aldıklarını da sözlerine ekledi.
 
Kolabaş, törenin sonunda, tüm ihtiyaç sahipleri adına İlhami Polat’a plaket takdim etti.