Yardımın Dördüncü Yılında Somali’ye Üst Düzey Ziyaret

18/06/2015 Paylaş:   

Dört yıl önce Somali İnsani Yardım Operasyonu’na başlayan ve o günden bu yana çalışmalarını aralıksız sürdüren Türk Kızılayı, onbinlerce insanı yaşama yeniden bağladı. Somali’deki çalışmalara büyük önem veren Türk Kızılayı üst düzey yöneticileri, gelişmeleri yakından takip etti. Son olarak Türk Kızılayı Genel Başkan Yardımcısı Dr. Kerem Kınık, Genel Sekreter Av. Ayşegül Genç ve Genel Müdür Yardımcısı Mintez Şimşek, gelinen aşamada çalışmaları yerinde incelemek için Somali’ye bir ziyaret gerçekleştirdi.
 
Kızılay heyetinin ilk ziyareti Somali Federal Cumhurbaşkanı Hassan Sheikh Mohamud’un resmi makamı oldu. Genel Sekreter Genç, Kızılay’ın başkent Mogadişu merkezli insani yardım çalışmaları hakkında bilgi verdi, gelecek döneme ilişkin görüş alış verişinde bulundu. Somali halkına insani yardım malzemesi desteğinin yanı sıra teknik desteği de sürdüreceklerini vurgulayan Genç, Somali yerel yönetimlerinin verdiği destekten dolayı teşekkür etti.
 
Ramazan Yardımları Ailelere Dağıtılıyor
 
Kızılay heyetinin ikinci adresi, dört yıl önce, açlık ve çatışmalar nedeniyle evlerini terk edip, başkent Mogadişu’ya sığınan insanlar için Kızılay tarafından kurulan Cezire Hayat Çadırkenti oldu. Ramazan ayı nedeniyle çadırkentte kalanlar için hazırlanan gıda paketlerini ailelere dağıtan Kızılay heyetini Somalililer yine büyük sevgiyle karşıladı. Genel Sekreter Genç burada, ailelerle sohbet etti, yaşadıkları zorluklara dair hayat hikayelerini dinledi.

Büyükelçiyle Görüş Alışverişi
 
Türk Kızılayı'nın Somali'deki çalışmaları hakkında bilgi vermek için Somali'deki Türk Büyükelçisi Olgan Bekar'ı da makamında ziyaret eden Kızılay heyeti, Türkiye'nin Somali'deki varlığı, Somali'ye yönelik yapılması gereken ve yapılabilecek yardım alanlarını da görüştü. Gerçekleştirilen çalışmaları takdirle karşıladıklarını vurgulayan Büyükelçi Bekar ise Kızılay için her şeyi yapmaya hazır olduklarını ifade etti.
 
Kızılay heyetinin Somali’deki temasları, insani yardım çalışmaları ve kalkınma yatırımlarına ilişkin incelemeleri devam edecek.