Suriye Sınırında Yaşanan Gelişmelere Yakın Takip

19/06/2015 Paylaş:   

Suriye’nin Türkiye sınırına yakın bölgelerinde çatışmaların yeniden hareketlenmesi ve göç dalgasının yaşanması üzerine alarm durumuna geçen Türk Kızılayı, bölgedeki gelişmeleri yakından takip ediyor, gıda yardımlarını sürdürüyor. Sınırda devam eden yardım çalışmaları Kızılay üst düzey yöneticileri tarafından da takip ediliyor. Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Kolabaş bölgeye bir ziyaret gerçekleştirerek, Türkiye’ye sığınan Suriyelilere verilen hizmeti yerinde inceledi.
 
Türk Kızılayı Ülke Alan Koordinatörü Ayhan Ballı ile Suriyelilerin ülkemize giriş yaptığı Akçakale Sınır Kapısına giden Kolabaş, burada çalışmaları inceledi. Kızılay’ın sıcak yemek ve kumanya dağıtımları hakkında detaylı bilgi alan, kendisi de dağıtım çalışmalarına katılan Kolabaş, bölgede hizmet veren diğer yardım örgütlerinin çalışmaları hakkında da bilgi aldı.
 
Kızılay ile birlikte uzun süredir Suriyelilere gıda yardımında bulunan Dünya Gıda Programı (WFP) temsilcileriyle de görüşen Kolabaş, WFP’nin son dönem yaşanan göç dalgası karşısında ne tür yardımlar yapacağını konuştu, yapılması gerekenler hakkında notlarını paylaştı.
 
Toplum Merkezi ve Sıfır Noktasında İnceleme
 
Kamil Kolabaş’ın bir diğer adresi ise Türk Kızılayı Şanlıurfa Toplum Merkezi oldu. Suriyelilere mesleki ve benzeri konularda eğitim vermek için kısa bir süre önce açılan merkezi ziyaret eden Kolabaş, Suriyelilerin yaptığı el ürünlerini inceledi.
 
Suriye’nin iç bölgelerine insani yardım malzemesi sevkiyatının yapıldığı “sıfır noktası” olarak adlandırılan sınır üstü bölgelerinde de incelemelerde bulunan Kolabaş’ın bölgedeki ziyaretleri devam edecek.