Şehir Temizlik Araçları Somalililere Teslim Edildi

22/06/2015 Paylaş:   

Somali’nin yaşadığı iç savaşın izlerinin silinmesi için yoğun bir çalışma yürüten Türk Kızılayı, artık gerçekleştirdiği çalışmaların meyvesini de topluyor. Rehabilitasyon çalışmaları kapsamında başlattığı şehrin temizliği konusunda büyük bir yol kat eden Türk Kızılayı, bir milyon dolarlık şehir temizliği araçlarını Somalililere teslim etti.
 
Şehir temizliği konusunda üç yıldır süren yerel personelin eğitiminin tamamlanmasıyla artık Somalililer kendi şehirlerini temizleyecek kapasiteye ulaştılar. Bunun sonucunda Türk Kızılayı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla Somali’ye ulaştırılan 1 su tankeri, 6 çöp kamyonu, 2 iş makinesi, 1 vidanjör ve 1 yol süpürme aracından oluşan toplamda bir milyon dolar değerindeki 11 şehir temizlik aracı törenle Banaadir Valiliği’ne teslim edildi. Gerçekleştirilen törene Genel Başkan Yardımcısı Dr. Kerem Kınık, Genel Sekreter Av. Ayşegül Genç, Genel Müdür Yardımcısı Mintez Şimşek ve Somali Delegasyon Başkanı Halil Aksüt katıldı.
 
“Somalililer kendi ayakları üzerinde durmaya hazır”
 
Gerçekleştirilen imza töreniyle Somali’de bir dönüm noktasının yaşandığını vurgulayan Türk Kızılayı Genel Başkan Yardımcısı Dr. Kerem Kınık, “Kendi şehirlerini temizleyecek olan Somalililer artık kendi ayakları üzerinde durmaya hazır. Zaten biz Türk Kızılayı olarak kendi kendine yetebilen bir Somali hayaliyle bu yardım faaliyetlerimize başladık. Ve sonunda bunun meyvelerini toplamamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Daha sonrasında da inşallah Somalili kardeşlerimiz kimseye muhtaç olmadan hayatlarını sürecekler.” ifadesinde bulundu.