Gönülden Kopanlar Türk Kızılayı ile İhtiyaç Sahiplerine Ulaşıyor

22/06/2015 Paylaş:   

Afet dönemlerinin dışında da hayatın her anında ihtiyaç sahiplerinin yanında olan Türk Kızılayı, Ramazan ayı boyunca da sosyal yardımlarını sürdürüyor. Ortaya koyduğu modern ve örnek projeler ile Türk Kızılayı, hem hayırseverlere hem de gerçek ihtiyaç sahiplerine farklı çözümler sunuyor.
 
Türkiye’ye yayılmış 700’e yakın Türk Kızılayı şubesinin yapmış olduğu detaylı sosyal incelemeler sonucu ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen vatandaşlarımızın ihtiyaçları Ramazan ayında da giderilmeye devam ediyor. Bağışlarıyla Ramazan ayında da ihtiyaç sahiplerine merhamet ellerini uzatan hayırseverler, Türk Kızılayı Kurumsal Kaynak Yönetimi Programı (ERP) üzerinde yapılan kayıtlar sayesinde bağışlarını takip edip ve bilgi alabilecek.
 
“Ramazan’da yardımlarımızı artırarak sürdürüyoruz”
 
Türk Kızılayı’nın Ramazan’da yardımlarını artırarak sürdürdüğünü vurgulayan Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar, “Ramazanda geniş bir alanda Kızılay Kart uygulamasına devam edeceğiz. Ramazan boyunca Türkiye’de tespit ettiğimiz yerlerde bunlar dağıtılacak. Çözüm ortaklığı yaptığımız bazı marketlerde Kızılay standı açıyoruz. Kızılay’a bağışlanmak üzere hazırlanmış gıda kolileri var. Vatandaşlar koliyi seçiyor, parasını ödüyor. Akşam ne kadar koli toplandıysa fakir, fukaraya dağıtılmak üzere Kızılay şubelerine gidiyor. Ayrıca vatandaşlarımız 2868'e SMS göndererek, Kızılay’a 10 liralık bağışta bulunabilir. Özellikle yardımının ulaşmasını istediği bir yer varsa oranın adını yazabilir. Aşevlerimiz ise iftarda ve sahurda açık. Evlerinden çıkamayanlar içinse evlere yemek servisi hizmeti veriyoruz. Kızılay olarak bize emanet edilen kaynakların hiçbirini heba etmiyor, son zerresine kadar kullanıyoruz. Ayrıca Batı Şeria ve Gazze’ye gıda yardımı yapacağız. Afrika’da Somali'de, Cibuti'de olacağız. Yemen’e bir gemi yardım göndermeyi planlıyoruz. Orta Asya'da ve Ortadoğu coğrafyasında yardıma ihtiyacı olan yerleri arkadaşlarımız tespit etti oralarda yardımlarımızı yoğunlaştıracağız. Bangladeş ve Pakistan’da faaliyetlerimiz var.” dedi.
 
“Kan bağışı azalıyor ama kan ihtiyacı azalmıyor”
 
Ramazanda kan bağışının azaldığına dikkati çeken Akar, “Vatandaşlar oruçlu olmalarından dolayı oruç bozulur, vücut zaafa uğrar diye kan vermekten imtina ediyorlar. Biz bunu telafi için iftarlardan sonra sahura kadar kan alma faaliyetlerinde bulunuyoruz. Kan bağışı azalıyor ama kan ihtiyacı azalmıyor” diye konuştu.
 
Aşevleri Hizmet Verecek
 
Aralıksız olarak binlerce kişiyi doyuran Türk Kızılayı aşevleri, ülke çapında faaliyet gösteren toplam 12 aşevi ile Ramazan ayında da günlük yemek, iftar yemeği ikramı ve kuru gıda dağıtımı yoluyla çalışmalarına devam edecek. Hijyenik ortamlarda, besin değeri yüksek gıda malzemelerinden hazırlanan sıcak yemeklerden sadece ihtiyaç sahipleri yararlanacak. Ayrıca aşevlerine gelemeyen, dışarı çıkamayacak durumda olan yaşlı ve hastaların yemekleri Türk Kızılayı tarafından özel sefer taslarında evlerine kadar götürülecek.
 
2015 Ramazan ayı içerisinde, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Akşehir, Edirne, Kaynarca/İstanbul, Karamürsel, Diyarbakır, Konya, Silifke aşevlerinde Ramazan iftar yemeği uygulaması gerçekleştirilecek olup; Van, Bingöl, Ağrı, Ankara, İskenderun aşevlerinde rutin yemek dağıtımlarına devam edilecek. Bu kapsamda, Ramazan ayı boyunca 100.000’in üzerinde ihtiyaç sahibine ulaşılması hedefleniyor.
 
Ramazan Gıda Kolisi Kampanyası
 
Birçok kuruluş ile işbirliği çalışmalarının gerçekleştirilmesinin sonucu olarak 2014 yılında 50.000 adet gıda kolisi Ramazan ayı çalışmaları kapsamında ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı. Her yıl olduğu gibi, 2015 yılı Ramazan ayında da ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik “Ramazan Gıda Kolisi” kampanyası devam edecek. Bu kapsamda aralarında Kipa, Real, Beğendik ve Migros’un da bulunduğu  mağazalarda Türk Kızılayı adına Gıda Paketleri satışa sunulacak olup, ayrıca Türk Kızılayı resmi internet sitesinden gıda paketi bağışları kabul edilecek. Gıda paketlerinin ülkenin dört bir yanındaki ihtiyaç sahiplerine dağıtılması Ramazan ayı boyunca gerçekleştirilecek.
 
“Bazı Şeyler Gönülden Kopmalı” kampanyasına katılan mağazalarındaki “Ramazan Paketi Alanları”ndan bağışlamak istediği kadar paketi alan hayırsever, Türk Kızılayı standına yönlendirilecek. Bağışı alan Kızılay görevlisi, paketin üzerine Türk Kızılayı logosunu yapıştıracak ve bağış makbuzu ile müşteriden koliyi teslim alacak. Ayrıca Migros Sanal Market’ten de satın alınan Ramazan Paketleri ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak. Müşteriler, bağışlayacakları Ramazan Paketi sayısı konusunda sınırlandırılmayacak. Bağışçılar, Ramazan paketlerinin ihtiyaç sahiplerine ulaşması hakkında bilgilendirilecek.
 
İhtiyaç Sahiplerine Kızılay Kart
 
“Kızılay Kart” sayesinde, ihtiyaç sahiplerinin kendilerine sunulana değil ihtiyaç duyduklarına ulaşabilecekleri yeni bir dönem başladı. Modern ve örnek projeyle, yardımseverlerin Türk Kızılayı’na emanet ettikleri nakdi bağışlar, Halkbank tarafından üretilen Kızılay Kartlara yüklenecek. Kızılay Kartlar, Türk Kızılayı‘nın gerçekleştireceği detaylı incelemenin ardından, gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak.
 
İhtiyaç sahibi, kredi kartının kullanılabildiği tüm alanlarda, ihtiyaçlarını Kızılay Kart ile kolayca karşılayabilecek. İlk kez, 2012 yılı Ramazan döneminde uygulamaya konulan Kızılay Kart modeliyle, belirlenen yardım tutarları 2014 yılında da lojistik operasyona gerek kalmadan ve zamandan tasarruf edilerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmıştı.
 
Zekât ve Adak Kurban Kesimi 
 
Yıl boyunca süren adak kurban kesimi 2015 yılı Ramazan ayında da devam edecek. Geçen Ramazanlarda olduğu gibi bu sene de yardımseverlerin zekât ve adak bağışları Türk Kızılayı aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak.
 
Faaliyet kapsamında, 2010 yılından itibaren kesimi gerçekleştirilen adak kurbanlar aşevleri vasıtası ile ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. 2007 yılından itibaren yürütülen zekât kabul ve dağıtım faaliyetlerinde ise Türk Kızılayı şubeleri tarafından oluşturulan komisyon üyelerinin belirlediği yaklaşık 100.000 ihtiyaç sahibine ulaştırıldı.
 
Kurban Eti Konserveleri Dağıtımı
 
Yurt içi ve yurt dışındaki vekalet sahiplerinin kurbanlarından, İslami ve hijyenik şartlara uygun olarak kesimleri gerçekleştirilerek üretilen et konserveleri yıl boyunca ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor. Üretilen et konserveleri her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan ayı içerisinde, Türk Kızılayı Şubeleri aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak. Bu yıl Türk Kızılayı Şubeleri aracılığı ile yaklaşık 400.000 adet konservenin ihtiyaç sahiplerine dağıtımı gerçekleştirilecek.
 
Bağışlar Gerçek İhtiyaç Sahiplerine Ulaşacak
 
Türk Kızılayı’na Ramazan ayında da destek vermek ve sofralarını gerçek ihtiyaç sahipleri ile paylaşmak isteyen hayırseverlerin pek çok seçeneği bulunuyor.
 
SMS              : Tüm operatörlerden 2868’e boş mesaj atıp 10 TL’lik bağış yapılabilir.
Banka           : Tüm bankalardaki Türk Kızılayı hesabı
İnternet         : www.kizilay.org.tr
Telefon         : 168 ücretsiz bağış ve iletişim hattı
PTT               : 2868 numaralı Türk Kızılayı posta çeki ve Tüm Kızılay Şubeleri
 
Bağış ve bilgi için Türk Kızılayı 168 çağrı merkezi veya en yakın Türk Kızılayı şubesinden yararlanılabilir.