Gazze Yalnız Değil

24/06/2015 Paylaş:   

2006 yılından bu yana bölgeye insani yardımını sürdüren ve Gazzelileri o tarihten bu yana yalnız bırakmayan Türk Kızılayı, bölgeye yapılması planlanan yeni yardımlara ilişkin görüşmelerini sürdürüyor. Gazze’ye bir ziyaret gerçekleştiren Türk Kızılayı üst düzey yöneticileri, yerel makamlarla görüşerek yeni yardımlara ilişkin fikir alışverişinde bulundular.
 
Türk Kızılayı Genel Başkan Yardımcısı Dr. Kerem Kınık, Genel Sekreter Av. Ayşegül Genç, Genel Müdür Yardımcısı Mintez Şimşek ve Uluslararası Programlar Müdürü Sevel Güzelkılınç, savaş dönemi sonrası insani yardım çalışmalarını yerinde değerlendirmek için Gazze’ye bir ziyaret gerçekleştirdiler.
 
Gıda, ilaç, teknik ekipman yardımların yanı sıra kalkınma yardımlarıyla da Gazze’ye desteğini sürdüren Türk Kızılayı’nın önümüzdeki döneme ilişkin insani yardım planlarını yerel yöneticilerle değerlendirmek için gerçekleştirilen ziyarette Filistin Kızılayı yetkilileriyle bir araya gelindi. Filistin Kızılayı Gazze Ofisi Koordinatörü Dr. Halil Abuful ile gerçekleştirilen görüşmede, sağlık alanında yapılması planlanan yardımlar ve Ramazan ayı dönemi içerisinde dağıtılacak gıda yardımlarına ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu.
 
Kızılay Yatırımlarına Yerinde İnceleme
 
Filistin Kızılayı’na ait afet deposunu ziyaret eden Türk Kızılayı üst düzey yöneticileri, 2006 yılından bu yana Gazze’nin çeşitli bölgelerinde gerçekleştirilen kalkınma yardımlarını da yerinde inceledi. Gazze’nin şebekelerini besleyen su depolarını, tarımsal kalkınma projesi kapsamında oluşturulan zeytin bahçeleri ile üzüm bağlarını gezen Kızılay heyeti, projelerin başarısını yerinde görme imkanı buldu.
 
Kızılay heyeti, Filistin Kızılayı’na ait hastaneleri de ziyaret etti. Yeryüzü Doktorları tarafından yapımı tamamlanan fizik tedavi merkezinin de açılışını yapan Kızılay heyeti, gittikleri hastanelerde yöneticilerden bilgi aldı, hasta ve yakınlarıyla sohbet etti.
 
Gazze ziyareti kapsamında Türkiye Cumhuriyeti Tel Aviv Büyükelçiliği ile Kudüs Başkonsolosluğu bürokratlarıyla da bir araya gelen Kızılay heyeti, Gazze bölgesine yapılacak insani yardım ve kalkınma yardımlarını değerlendirdi, bölgede yaşanan son duruma ilişkin bilgi aldı.
 
Kızılay üst düzey heyetinin Gazze ve Filistin’deki temasları devam edecek.