Türk Kızılayı İftar Sofralarını Kurmaya Başladı

29/06/2015 Paylaş:   

Bu yıl Ramazan ayında ihtiyaç sahibi ailelere gıda yardımı ve aşevinden yemek hizmeti vermenin yanı sıra ülke genelinde iftar programları düzenlemeye başlayan Türk Kızılayı, ilk iftar sofrasını Siirt’te kurdu. Çoğu Suriyeli 2 bin kişinin bir araya geldiği iftar sofrasında servis edilen yemekler Kızılay mobil mutfak ünitesinde hazırlandı.
 
İftar programına Türk Kızılayı Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Fahri Kaplan, Siirt Kızılay Şube Başkanı Yener Tanık ve çok sayıda Kızılaycı katıldı. Vali Mustafa Tutulmaz da iftar sofrasında vatandaşları yalnız bırakmadı. İftar yemeklerinin hazırlandığı mobil mutfak ünitesini Kızılay’a bağışlayan Norveçli Statkraft firmasının temsilcileri ile Norveç Kızılhaçı yetkilileri de iftar programına katıldı.
 
Aynı Sofrada Bir Araya Geldiler
 
Selami Değer Anadolu Lisesi'nin bahçesinde düzenlenen iftar programına çok sayıda Suriyeli misafir katıldı. Suriyelilerle aynı masada yan yana gelen Siirtliler, Ramazan pidesini ve aşını paylaşmanın mutluluğunu yaşadı, böyle bir organizasyonda bir arada olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.
 
Suriyeliler adına konuşan Vacıh Ahmet ise şunları söyledi:
 
“Sevgili Peygamberimizin buyurduğu gibi insanlara teşekkür etmeyi bilmeyen Allah'a teşekkür etmesini bilmez. Bu şekilde evlerini, yurtlarını bize açan tüm vatandaşlarınıza ve başta Cumhurbaşkanınız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm hükümet yetkililerine, bizi misafir eden Siirt'teki bütün misafirperverlere, Ensar aşkıyla bize bu hizmeti verenlere tüm Suriyeliler adına teşekkürlerimi sunuyorum. Tüm içtenliğimle söylüyorum ki, burada bir gariplik hissetmiyoruz. Kendi evimizde, memleketimizde ve yurdumuzda kalmış gibiyiz. Sizler ne olur bizleri unutmayın, dualarınızla ve yardımlarınızla bizim yanımızda olun.”
 
Türk Kızılayı’nın bundan sonraki iftar sofraları Tokat, Şırnak, Ankara ve Kırşehir’de kurulacak.