Kızılay İle Ahmet Yesevi Derneği’nden Irak İçin İşbirliği

06/07/2015 Paylaş:   

IŞİD saldırıları sonrasında evlerini terk eden ve ülke içinde göç etmek zorunda kalan Iraklılara yardım elini uzatan Türk Kızılayı, Türkiye’den sevk edilen yardım malzemelerini Irak’ın kuzeyinden güneyine kadar olan bölgede ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaya devam ediyor. Kızılay’ın bu çalışmasına birçok kurum ve kuruluş destek veriyor. Son olarak Ahmet Yesevi Derneği de ihtiyaç sahibi Iraklılara yardım için Türk Kızılayı ile işbirliği yaptı. Derneğin gönderdiği 25 ton gıda malzemesi Kızılay ekipleri tarafından, her gün bin 500 göçmene yemek dağıtan Bağdat’taki Azamiye Vakfı Aşevi’ne teslim edildi.
 
Yaklaşık bir yıldır Irak’ın geneline, ayrım gözetmeksizin insani yardım malzemesi ulaştıran, yaşanan çatışmalardan olumsuz etkilenen gurupları yalnız bırakmayan Türk Kızılayı bu güne kadar gıda malzemesi başta olmak üzere yüzlerce tır yardım malzemesini milyonlarca insana dağıttı. Kızılay’ın yürüttüğü insani yardım operasyonuna Türkiye’den birçok kurum, kuruluş ve hayırsever destek verdi, vermeye devam ediyor. Bunlardan biri de Ahmet Yesevi Derneği oldu.
 
Ramazan’da Iraklı ihtiyaç sahiplerini unutmayan Dernek, İmam-ı Azam Ebu Hanife’nin Bağdat’taki türbe alanında bulunan Azamiye Vakfı Aşevi’nde ulaştırılması için 25 ton gıda bağışında bulundu. Türk Kızılayı ekibi tarafından teslim alınan gıda malzemeleri, aşevi yetkililerine teslim edildi. Türbe çevresine sığınan insanlara daha önce de insani yardım malzemeleri dağıtan Türk Kızılayı, bu yardım sayesinde her gün bin 500 kişiye iftar yemeği hazırlayan Vakıf Aşevi’ne önemli bir destekte bulunmuş oldu.
 
Türk Kızılayı’nın Irak’taki yardım faaliyetleri Erbil merkezli olarak devam ediyor. Çatışmalardan en çok etkilenen Türkmenler başta olmak üzere, ülkelerinde göçmen durumuna düşen tüm insanlara yardım eli uzatan Türk Kızılayı, Irak’taki sürdürdüğü insani yardım operasyonunun başarısıyla uluslararası kamuoyunun da takdirini topluyor.