Başkent Mogadişu’da 3000 Ailelik Gıda Yardımı

13/07/2015 Paylaş:   

Kuraklık ve açlığın pençesinde zor günler geçiren Somali'ye yönelik yardım çalışmalarına aralıksız devam eden Türk Kızılayı, kalıcı projelerin yanı sıra gıda yardımlarını da sürdürüyor.

2011 yılından bu yana Somali’ye yönelik olarak sürdürülen İnsani Yardım Operasyonu çerçevesinde,  kentsel altyapı hizmetlerinden mobil mutfak ve mobil fırın üniteleri ile sunulan beslenme hizmetine, meslek lisesi inşaatından gıda dağıtım programları ve kurban kesim kampanyalarına birçok alanda faaliyetlerini sürdüren Türk Kızılayı, içerisinde bulunduğumuz Ramazan Ayı münasebeti ile Başkent Mogadişu genelinde öksüz, yetim, engelli ve yoksul ailelere yönelik 3000 adet gıda dağıtımı yapıldı.

Yardımlar Devam Edecek

Somali Federal Hükümeti İçişleri Bakanlığı ile birlikte Mogadişu’da toplamda 7 nokta da yürütülen dağıtım programına Somali’deki Türk Büyükelçisi Olgan Bekar da katıldı. Büyükelçi Bekar, “Dört yıldır milletimizin merhamet eli olan Türk Kızılayı’yla birlikte, kardeş ülke Somali’ye yönelik bir çok alanda faaliyet yürütüyoruz. Ben bu faaliyetlerinden dolayı Türk Kızılayı’na çok teşekkür ediyorum. Bu mübarek ayda olduğu gibi inşallah ihtiyaç kalmayana kadar yardımlarımız devam edecektir.” şeklinde konuştu.

Yapılan gıda dağıtımı dolayısıyla minnettarlıklarını ifade eden Mogadişu Bölge Kaymakamı ise, “Türkiye bizim kardeşimiz, Osmanlı zamanından bu yana her daim yanımızda yer almıştır. Sizlere çok teşekkür ediyoruz.” dedi.